İstanbul/Ataşehir : info@duyusalakademi.com
0216 469 21 57 - 0544 232 32 62

İstanbul/Akatlar : akatlar@duyusalakademi.com
0212 302 23 28 - 0501 248 59 59

İstanbul/Bahçeşehir : bahcesehir@duyusalakademi.com
0212 608 08 04 - 0552 843 08 48

Ankara : ankara@duyusalakademi.com
0312 238 28 08 - 0552 621 10 62

İzmir : izmir@duyusalakademi.com
0232 375 62 52 - 0552 593 17 26

Okullarda Yapılabilecek Duyusal Entegrasyon Düzenlemeleri

/ 09.11.2021

Okullarda Yapılabilecek Duyusal Entegrasyon Düzenlemeleri 

 

Okullar kısa zaman önce açıldı ve uzun bir aradan sonra çocukların okula adapte olabilmeleri en önemli konulardan biri. En ideal ve etkin eğlenme, öğrenme ortamının oluşması konusunda keşke geniş çağlı bir işbirliği sağlanabilse fakat mevcut şartlarda farklı alanlarda uzman görüşlerinin ortak noktasını esas almak okul hayatı açısından herkes için rahatlatıcı olabilir.  Aynı zamanda, duyusal entegrasyon sürecinde deneyimli uzmanlar tarafından belirlenen stratejileri uygulamak, çocukların sınıfa uyumunu arttırmakta yardımcı olur. Güvenli, sakin, ortak dikkat alanı oluşturmalarını sağlayan her ortam çocuklar için yararlıdır, esas alınan konular bunlar olmalıdır. Bakın bu konuda araştırmalara dayanan uzman görüşleri neleri kapsıyor:  

 

• Okul içi düzenlemeler yapılırken, çevrede bulunan dikkat dağıtıcı uyaranların kaldırılması önemlidir. 
• Sınıflarda ders esnasında konuyla ilgili olmayan duyusal uyaranları en aza indirerek çocuğun bir fikre odaklanmasına yardımcı olmak kolaylaştırıcı bir yol olur.  
• Eğitim-öğretim ortamında rutin ve düzenlilik olmalıdır. Yapılandırılan bir sınıf, dağınık işleyişi olan bir sınıftan daha iyidir. Sınıfın günlük rutinini tahtaya yazarak, programa uyarak, tahmin edilebilecek şekilde sınıfı düzenli tutmak çocuğa yardımcı olacaktır.  
• Yönergeler tek tek ve anlaşılır verilmelidir. Öğretmenlerin eğitim ortamında, yönergeleri bölerek vermesi ve bu yönergelerin çocuğun öğrenme şekline uygun şekilde ifade edilmesi gerekmektedir. 
• Görsel, termal, akustik konforun okul ortamında sağlanması gerekir. 
• Etkili öğrenmeyi teşvik etmek için elverişli sınıf ortamı oluşturmanın iki yönü vardır 
• İyi sınıf organizasyonu ve yönetimi  
• Çekici bir fiziksel ortam. 
• Yazı yazma zamanında bu işlem küçük parçalara bölünerek yapılmalıdır. Öğrencinin yazı işlerini tamamlaması için ekstra zaman verilmelidir. Etkinlik geçişleri için zamanlayıcı kullanılması faydalıdır. 

 

Sınıf İçinde Duyusal İşlemleme Becerileri Neden Gerekiyor? 

 

Sınıfta, duyusal işlemleme konusu eğitimin niteliği, zaman yönetiminin sağlanması, etkin bir ders ortamının kurulabilmesi ve öğrenmenin en üst düzeyde olabilmesi adına oldukça önemli. Duyusal işlemleme konusu öncelikle şu alanlarda kolaylık sağlıyor:  

 

• Öz düzenleme  
• Organize olma  
• Zaman yönetimi 
• Dikkat 
• Odaklanma 
• Materyallerin doğru kullanımı 

 

 

Çocukların okuldaki ortamlarına yönelik duyu bütünleme desteği alması gerektiği nasıl anlaşılır? 

Hem ebeveynler hem öğretmenler adına okul döneminde duyu bütünleme sürecini gözlemlemek, değişiklikler karşısındaki reaksiyonları izlemek son derece önemli. Çok genel olarak aşağıdaki unsurları gözlemleyerek çocuğun duyu bütünleme desteğine ihtiyacı olup olmadığı gözlemlenebilir.  

-Okuldaki temel ihtiyaçları karşılamada zorlanır; örneğin ayakkabı veya ceket giymek vb. 

-Rutinlere uyum sağlamada sorun yaşar ve genellikle aynı oyunları, etkinlikleri seçer.  

-Akranlarına kıyasla yüksek sesler, parlak ışıklar veya dokunuşlardan rahatsız olur. 

-El yazısı veya ince motor görevleri ile ilgili zorluk yaşar. 

-Uzun süre oturmakta güçlük çekiyor olabilir. 

-Dinlenme saatinde oynamaz ve oyun ekipmanlarını denemek istemez. 

-Program belirlemede veya ev ödevi düzenlemede güçlük çekebilir.  

-Davranışsal sorunları okul başarısına engel olabilir. 

-Sınıfta ya da bahçede yürümekte güçlük çekiyor ya da sık sık bir yerlere çarpıyor olabilir. 

 

Çocuklara ilişkin bu gözlemlerin ardından aile ile işbirliği sağlanıp uzman desteğine yönledirmek çocuk için en kısa ve etkili yol olacaktır. Okul başarısı ve akran etkileşiminin önünde engel olma potansiyeli olan duyu bütünleme sorunları uzman desteğiyle kolaylıkla çözülebilir. Böylece çocuklar için okul hayatının da anlamı değişebilir.  

DİĞER MAKALELER
Site içi Arama
Otizm Korkusu ile Getirdiğimiz Oğlumuz 3 Ay Sonra Konusuyordu 'Duyusal Akademi'ye geldiğimizde minik oğlumuz Sarp 2 yaşındaydı ve doktorlar otizmli olduğunu söylemişlerdi. Aldığımız seanslardan sonra 3 ay içinde oğlumuzun konuşmaya, gülmeye, bizimle oyunlar oynamaya başlaması bizim için mucize gibi bir şeydi. Ebru Hanım'a ve ekibine ne kadar teşekkür etsek az.' Sarp'ın Annesi
Kızımızın Dikkat Eksikliği Tamamen Düzeldi 'Kızım Defne 9 yaşında. Bu yaşına kadar okulda ve derslerde her zaman sorunlar yaşadı ve düzelmesi için bir çok farklı terapiye gidip ilacı bile denedik. Bundan 6 ay önce bir yakınımızın tavsiyesi ile Ebru Sidar Hanım ile tanışıp değerlendirmeye ve seanslara başladık. Kızımızın sıkıntılarının hızla düzelmesi öncelikle öğretmenlerini ve anne babası olarak bizi çok mutlu etti. Ders notlarının bile hızla yükseldiğine, daha sosyal ve mutlu bir çocuk olduğuna tanık oldum. Duyusal Akademi ekibi ile aile gibi olduk. Bize çok yardımları dokundu. Herkese çok teşekkür ederim.' Defne'nin Babası 
Sadece Çocuğumuz Değil Biz de İyileştik 'Anne baba olarak çocuğumuzun tuvalet kaçırma, öfke krizleri, uyku bozuklukları gibi sorunları ile yıllardır uğraşmaktan çok yorulmuştuk. Doktorumuzun tavsiyesi ile Duyusal Akademi'yi aradık. Ebru Hanım bize sadece duyu bütünleme terapisinin yeterli olacağını söylediğinde açıkçası inanamamıştık. Terapilerden sonra gerçekten de çocuğumuz çok değişti ve nerdeyse bütün sorunları düzeldi. Onun bu gelişimi bizim de ev içinde huzurlu olmamızı sağladı. Eşimle aramdaki sorunların çoğunun bu stresten kaynaklanmış olduğunu ve çocuğumuzdaki sıkıntılar ortadan kalkınca bizim ilişkimizin de düzeldiğini sevinerek söyleyebilirim.' 
İSTANBUL ADRES : Atatürk Mahallesi Ekincioğlu Sok No:12 Ataşehir-İSTANBUL

TEL  : 0544 232 32 62 / 0216 469 21 57

ANKARA ADRES: Alacaatlı mah. Zümrütköy sitesi 3309. Sok no:15 Çayyolu Ankara

TEL : 0552 621 10 62 / 0312 238 28 08 

E-mail : info@duyusalakademi.com