İstanbul/Ataşehir : info@duyusalakademi.com
0216 469 21 57 - 0544 232 32 62
İstanbul / Ataşehir Yetişkin : mefirst@duyusalakademi.com
- 0501 201 60 59
İstanbul/Akatlar : akatlar@duyusalakademi.com
0212 302 23 28 - 0501 248 59 59
İstanbul/Bahçeşehir : bahcesehir@duyusalakademi.com
0212 608 08 04 - 0552 843 08 48
Ankara : ankara@duyusalakademi.com
0312 238 28 08 - 0552 621 10 62
İzmir : izmir@duyusalakademi.com
0232 375 62 52 - 0552 593 17 26
Bursa : bursa@duyusalakademi.com
0501 232 50 16
Lifebility Online Platform :
0501 201 60 59

Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlamalıyım

Ebru Sidar / 03.07.2016

Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlamalıyım?

Değerli Anne ve Babalar;

Hepinizin ortak sorusundan biri olan ‘’çocuğumu tuvalet eğitimine ne zaman başlatmalıyım? , çocuğum tuvalet eğitimine hazır mı?’’  

Öncelikle bu sorulara cevap olarak çocukların kaç yaşında tuvaletinin farkına vardığından başlayalım. Normal gelişim süreci geçiren bir çocuk 18 ila 36 ay arası, tuvalet eğitimi için uygun ve hazır olduğunu söyleyebilirim. Yani ortalama olarak 2-4 yaşında tuvalet eğitimine başlatmakta fayda var. Fakat tuvalet eğitimi için hazır olması yaşının özellikleriyle de bağlantılıdır. Bu nokta unutulmamalıdır. 

  

Tuvalet eğitimine 2 yaşında hazır olmaya başladığı için 2 yaş dönemi özelliklerine değinelim;

 • 8 aylıktan itibaren, bağırsak ve mesane için gerekli olan kas kontrolü kazanılır. 
 • Beden fonksiyonlarına duyarlılığı artar ve aynı zamanda bunları çeşitli ifade veya sözcüklerle tanımlayabilir. 
 • İsteklerini ve ihtiyaçlarını daha iyi ifade edebilmektedir. Özellikle iki-üç kelimeden oluşan cümleler kurabilir, bu ifadeleri anlayabilir. 
 • Oyununa, tuvalet yapma konusunda gözlemlerini katar, örnek olarak, oyun hamurları ile dışkı şekilleri yapar, bebeğine ya da ayısına tuvaletini yaptırır. 
 • Soru sormaya, incelemeye, araştırmaya başladığı dönemdir, lazımlık veya tuvalet alışkanlıkları konusunda ilgisi artmıştır. Aileler 2 yaş çocuğunun bu özelliklerinden yararlanıp, çocuğa net ve öz bilgiler verebilirler.
Peki tuvalet eğitimine ne zaman başlanmalı?;

 • Öncelikle anne ve baba olarak bu sürece sizin de hazır olduğunuzda,
 • Çocuğunuz idrarının büyük bir bölümünü bir kerede yapıyorsa,
 • 3-4 saat süresince kuru kalabiliyorsa,
 • 2-5 dakika boyunca belirli bir pozisyonda oturabiliyorsa,
 • Sabahları kuru kalkıyorsa,
 • Pantalonunu indirip kaldırabiliyorsa,
 • Islak beziyle dolaşmaktan rahatsız oluyorsa,
 • Tuvalet alışkanlıklarını merak edip sizi gözlemliyorsa,
 • Tuvaleti kullanmak istiyor ve tuvaletten korkmuyorsa,
 • Kısa ve öz komutları anlayabiliyor ve uygulayabiliyorsa tuvalet eğitimine başlanma konusunda uygun yeterliliğe ulaşmıştır.
Çocuğunuzun tuvalet eğitimi için yapmanız gerekenler neler? Şimdi buna bakalım;
 • Öncelikle tuvalet eğitimi sürecini, tamamıyla sizin kontrolünüzde ve sizin verdiğiniz eğitime göre tamamlanacak bir süreç gibi görmeniz sizi aşırı yük altında bırakır. Aslında bu süreç sizden çok çocuğunuzun kontrolündedir. Dolayısıyla bir ebeveynin görevi; sorumluluğu tamamıyla almak değil, çocuğuna mümkün olduğunca destek olmak, yüreklendirici davranmaktır. Bu süreç tam olarak siz hazır olduğunuzda değil, siz ve çocuğunuz hazır olduğunuzda tamamlanacaktır.
 • Tuvalet eğitimine başlamadan önce çocuğun tuvalete veya lazımlığına alışmış olması önemlidir.
  • Bunun için her gün belirli aralıklarla tuvaleti olsun olması tuvalete ya da lazımlığa oturarak alıştırmalar yapmak alışkanlık edinmeyi kolaylaştırır.
 • Lazımlık çocuğun rahatlıkla ulaşabileceği bir yerde olmalıdır. Çocuk lazımlığına eğitim sürecinden önce kıyafetleriyle oturtturularak alışması sağlanabilir.
 • Sifon sesinden korkan, tuvaleti yalnızca pis bir yer olarak tanıyan çocukların eğitim süreçleri daha zor olmaktadır. 
  • Zaman zaman çocuğun sifonla oynamasına, tuvalete girmesine aşırı tepkiler vermemek, birlikte tuvalette vakit geçirmek bu sürecin daha kolay atlatılmasını kolaylaştır. (Çocuğun bilmediği ve deneyimlemediği durumlara karşı tepki göstermesi çok doğaldır.) 
Çocuk tuvalete ve lazımlığa alışıp, deneyimlediği zaman ve yukarıdaki maddeleri de yerine getiriyorsa tuvalet eğitimine başlanabilir.

 • Tuvalet eğitimi verilmeye başlanıldığı zaman bez artık kullanılmamalıdır. Bez kullanmaya devam etmek eğitimi uzatacaktır. Genellikle anneler üşüyeceğini düşünerek, kış aylarında bez çıkarmaktan endişe duymaktadır. Ama çocuğun doğduğu zamana göre, yazın gelmesini beklemek gecikmeye neden olabilir. Her çocuk tuvalet eğitimi sürecinde ara sıra altına kaçırabilir. Bu durumda çocuğa kızılmamalı, ayıplanmamalı, cezalandırılmamalıdır.
 • Çocuğunuzu iyi gözlemlemeniz ve çişini ya da kakasını yaparken nasıl davrandığının farkında olmanız, onu uygun zamanlarda tuvalete yönlendirmeniz için uygun olacaktır. Örneğin yüzünün şekli değişebilir ya da yürürken bir anlığına durabilir. Bu tür durumlarda, onu tuvalete ya da lazımlığa yönlendirmek eğitimi başlatmak için işinize yarayacaktır.
 • Çocuklar tuvaletlerini birkaç dakikadan fazla tutamazlar, o nedenle tuvaletlerinin geldiğini söyledikten ya da siz fark ettikten sonra en hızlı şekilde tuvalete götürmek önemlidir.
 • Kız çocuklarının anneyi, erkek çocuklarının babayı model almaları, onları izleyebilmeleri süreci kolaylaştırmaktadır.
 • Çocuğun daha rahat hareket edebilmesi ve lazımlığa oturabilmesini kolaylaştırmak için mümkün olduğunca kendisinin çıkarabileceği türden kıyafetleri giydirmeye özen gösterilmelidir.
 • Çocuk lazımlığa ya da tuvalete oturduğunda onun yanında kalıp, oyalanması sağlanabilir. Onu tek başına bırakıp gitmek, oturma süresini kısaltacağı için eğitimi güçleştirir. 
 • Çocuğa sık sık tuvaleti olup olmadığını sormak yerine, belli aralıklarla tuvalete birlikte giderek kontrol etmek daha uygun olacaktır. 
  • Kakası için, her yemek öğününden sonra tuvalete oturtmak eğitimi kolaylaştırır. Ancak oturma süreleri uzun olursa, çocukla inatlaşma artar ve eğitim gecikir.
 • Tuvalet eğitimde en büyük ödül “aferin” dir. Tuvaletini artık bezine yapmıyor olmasını büyük ödüllerle, aşırı tepkilerle karşılamak zaman zaman altına kaçırdığında kızmak kadar yanlıştır. Alkışlamak, çok önemsemek, ödüller vaat etmek, tuvalet zamanını adeta bir tören haline getirmek eğitime ve sonraki sürece zarar verecektir.
  • Çocuğa “aferin” demek için tüm görevi yerine getirebilmesi beklenmemelidir. Örneğin tuvalete yetişememiş bile olsa tuvalete gitmiş ve pantolonunu çıkarmış olması da övülmelidir.
 • Çocuk tuvaletini yaptığında onu çişinden ya da kakasından tiksindirecek, yaptığı şeyden utanmasına yol açacak sözler söylenmemelidir (ay ne pis, koktu vb.)
Tuvalet eğitimi süresince sabırlı ve anlayışlı olmayı unutmayın :)

Burcu YENAL


DİĞER MAKALELER
Site içi Arama
Oğlumuz 3 Ay Sonra Konuşmaya Başladı 'Duyusal Akademi'ye geldiğimizde minik oğlumuz Sarp 2,5 yaşındaydı ve henüz hiç konuşamıyordu.   Katıldığımız oyun ve aktivitelerden sonra 3 ay içinde oğlumuzun konuşmaya, gülmeye, bizimle oyunlar oynamaya başlaması bizim için mucize gibi bir şeydi. Ebru Hanım'a ve ekibine ne kadar teşekkür etsek az.' Sarp'ın Annesi
Kızımızın Dikkat Eksikliği Tamamen Düzeldi 'Kızım Defne 9 yaşında. Bu yaşına kadar okulda ve derslerde her zaman sorunlar yaşadı ve düzelmesi için bir çok farklı terapiye gidip ilacı bile denedik. Bundan 6 ay önce bir yakınımızın tavsiyesi ile Ebru Sidar Hanım ile tanışıp duyu bütünleme destekli oyun ve aktivitelere başladık. Kızımızın sıkıntılarının hızla düzelmesi öncelikle öğretmenlerini ve anne babası olarak bizi çok mutlu etti. Ders notlarının bile hızla yükseldiğine, daha sosyal ve mutlu bir çocuk olduğuna tanık oldum. Duyusal Akademi ekibi ile aile gibi olduk. Bize çok yardımları dokundu. Bir çocuğun sadece oyuna ihtiyaç duyabileceğini bize gösterdiler. Herkese çok teşekkür ederim.' Defne'nin Babası 
Sadece Çocuğumuz Değil Biz de İyileştik 'Anne baba olarak çocuğumuzun tuvalet kaçırma, öfke krizleri, uyku bozuklukları gibi sorunları ile yıllardır uğraşmaktan çok yorulmuştuk. Doktorumuzun tavsiyesi ile Duyusal Akademi'yi aradık. Ebru Hanım bize sadece Duyusal Akademi’deki oyun ve aktivite seanslarının yeterli olacağını söylediğinde açıkçası inanamamıştık. Aktivitelerden sonra gerçekten de çocuğumuz çok değişti ve nerdeyse bütün sorunları düzeldi. Onun bu gelişimi bizim de ev içinde huzurlu olmamızı sağladı. Eşimle aramdaki sorunların çoğunun bu stresten kaynaklanmış olduğunu ve çocuğumuzdaki sıkıntılar ortadan kalkınca bizim ilişkimizin de düzeldiğini sevinerek söyleyebilirim.' 
İSTANBUL ADRES : Atatürk Mahallesi Ekincioğlu Sok No:12 Ataşehir-İSTANBUL

TEL  : 0544 232 32 62 / 0216 469 21 57

ANKARA ADRES: Alacaatlı mah. Zümrütköy sitesi 3309. Sok no:15 Çayyolu Ankara

TEL : 0552 621 10 62 / 0312 238 28 08 

E-mail : info@duyusalakademi.com