İstanbul/Ataşehir : info@duyusalakademi.com
0216 469 21 57 - 0544 232 32 62
İstanbul/Akatlar : akatlar@duyusalakademi.com
0212 302 23 28 - 0501 248 59 59
İstanbul/Bahçeşehir : bahcesehir@duyusalakademi.com
0212 608 08 04 - 0552 843 08 48
Ankara : ankara@duyusalakademi.com
0312 238 28 08 - 0552 621 10 62
İzmir : izmir@duyusalakademi.com
- 0552 593 17 26
Bursa : bursa@duyusalakademi.com
0224 441 95 45- 0501 232 50 16
Lifebility Online Platform :
0501 201 60 59
Dilek ve Şikayet Hattı :
0542 477 90 85

Ebru Sidar'dan Duyu Bütünleme ve Çocuk Gelişimi

Ebru Sidar / 15.09.2015
Merhabalar;
Duyu bütünleme terapisi ve Duyusal Akademi'deki çalışmalarımızla ilgili bolca soru alıyoruz. Bu nedenle bir yazı dizisi oluşturarak sitedeki yazıların özetini çıkarmak, aynı zamanda anne-babalara bir kılavuz oluşturmak istedim.
İlk olarak kendimi tanıtmama izin verin; Ebru Sidar ismim. Bundan tam 10 yıl önce Çapa'da, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakultesi'nde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünü bitirdim. Fizyoterapistim. Mezuniyetimin ardından 10 yıldır aralıksız çocuklarla çalışıyor olmam ve aldığım eğitimler sebebi ile 'Pediatrik Duyu Bütünleme Terapisti- Fizyoterapist' olarak çalışmalarıma devam etmekteyim. İstanbul'daki lisans eğitimimin ve çocuklarla çalışma konusunda bir süre tecrübelenmemin ardından, çocuk gelişiminde eksik olduğunu düşündüğüm alanları tamamlamak adına Amerika'ya ve dünyanın farklı ülkelerine yolculuklarım başladı. Bu ülkelerde hem çeşitli eğitimlere katıldım hem de ünlü kliniklerinde, çocuklara uygulanan farklı terapi seanslarını gözlemleme ve öğrenme şansım oldu. Ayrıntılı öz geçmişime sitemizin ekibimiz sayfasından ulaşabilirsiniz.

Öncelikle Amerika'da, Amerika sınırları içinde, Sensory Integration Therapy (Duyu Bütünleme Terapisi) uygulayabilmek için zorunlu olan, çoook uzun sertifikasyon sürecini University Of Southern California'da tamamladım ve Physical Therapist & USC/WPS Certified in Sensory Integration ünvanına hak kazanan ilk ve bugünlerde henüz tek, Türk terapist oldum. Bu sertifika, Ürdün ve Güney Afrika dahil (ikisi de eğitim ve gözlemlerim için gittiğim ülkelerden) dünyanın birçok ülkesinde zorunlu ve eğitimleri veriliyor. 

Duyu bütünleme terapisi (Sensory integration therapy): 

 • dikkat dağınıklığı 
 • davranış sorunları 
 • gelişimsel sorunlar 
 • öğrenme problemleri-disleksi 
 • koordinasyon problemleri
 • konuşma ve yeme sorunları 
 • sosyalleşme ve iletişimsel sorunlar
 • yaygın gelişimsel bozukluk
 • fiziksel problemler
 • hiperaktivite
 • otizm
 • down syndrome
 • serebral palsi 

ve hatta yurt disinda; el yazısı bozuk olan cocuklara dahi okullarda düzenlenmiş özel odalarda veya kliniklerde alanında uzman terapistlerce uygulanan, birçok eyalette devletin karşıladığı, çocuğun kendi vücudunu ve çevresini doğru algılamasının ve sinir sistemi gelişiminin temel alındığı, dışarıdan bakıldığında eğlenceli oyunlar oynanıyormuş izlenimi veren, geniş yelpazeli bir terapi yontemi. 

Türkiye'de fizyoterapist olarak ilk mezun olduğum zamanlarda çevremdeki hiç kimse ne iş yaptığımı anlamıyordu; duyu bütünleme için de aynı durumlardayız şu günlerde. Bu nedenle yazılarımda çocukların zihinsel, fiziksel, bilişsel, sosyal ve psikolojik farklı alanlardaki gelişimlerinden bahsederken, sık sık duyu bütünlemeden, bu sistemin çocuğun sinir sistemi gelişimine olan önemli katkılarından, çocuklarımızın problemli davranışlarının veya gelişimsel sorunlarının muhtemel asıl kaynaklarından ve elbette en önemlisi sizlerin evde çocuğunuzun gelişimini desteklemek için yapabileceğiniz çalışmalardan bahsedeceğim. 

0-15 yaş aralığındaki çocuklarla çalışırken tek bir yöntem ya da stil asla yeterli olmuyor. Her çocuk yeni bir serüven ve siz her durumda hazırlıklı olmalısınız. Bir çocuğun sinir sistemini geliştirmeyi hedef alıyorsanız, onun tüm sistemlerini ayrı ayrı görerek değerlendirebilmeli ve geliştirebilmelisiniz. Fakat aslolan; tüm bu sistemlerin bütünleşmesini sağlamalısınız. Sosyal, fizyolojik, fiziksel, zihinsel, duygusal ve duyusal tüm sistemler beyin için önemlidir ve beyin içindeki sinirsel bağlarla birbirine bağlıdır. Birisinde yaşanan sorun kolaylıkla diğerine yansır ve sebebi bilinmeyen problemlere sebep olabilir. Bu problem dışarıdan bakıldığında sosyalleşme sıkıntıları ya da davranış bozuklukları gibi basit şekillerde gözlemlenebileceği gibi fiziksel ya da psikolojik boyutlara da yansıyabilir. Pratikte çalışmalarıma devam ederken çocukların psikolojik süreçlerinin tespit ve tedavisinde psikolog-pedagog arkadaşlarımdan bolca yardım alıyorum. Bununla birlikte, Duyu Bütünleme ve Nörogelişimsel Terapilerin yanı sıra; yıllar içerisinde çocuklar için aldığım, Floortime, ABA, NDT Bobath, Craniosacral Therapy, Refleksoloji gibi yöntemleri harmanlayarak terapiler sırasında kullanmayı tercih ediyorum. 

Yaptığım terapiyi çeşitli alanlarda sorunlar yaşayan çocuklara uygularken en çok gözlemlediğim şey; siz yaşanan problemi çözmek için beyin gelişim modaliteleri kullanıyorsanız eğer; çocuk sadece hedefteki probleminin çözümü ile kalmıyor, aynı anda bir çok farklı aşamada gelişiyor. Örneğin fiziksel gelişim sorunu ile gelen bir çocuğun sosyalleşme ve uyum problemleri, davranış problemleri için getirilen bir çocuğun uyku ve altına kaçırma problemleri ya da dikkat dağınıklığı için getirilen bir çocuğun yeme problemlerinin giderildiğine yüzlerce kez şahit oldum. Aslında bu örneklere daha yüzlercesini ekleyebilirim fakat bahsetmek istediğimin anlaşıldığını umuyorum. Çocukların gelişimsel süreçlerinin çeşitli aşamalarında yaşadıkları sıkıntıların ortadan kaldırılması için çokça kullandığım bu terapi sistemlerinin yanı sıra, insan sinir siteminin gelişimi ve elbette çocuk gelişimi için önemli olduğunu düşündüğüm bir çok farklı nörogelişimsel eğitim modelini kullanıyorum. 

Montessori, Waldorf ya da Reggio Emillia eğitim sistemlerini bir çoğunuz duymuşsunuzdur. Bu yöntemlerin tamamı çocuğun kendi başına özgür bir birey olabilmesini, bağımsız problem çözebilmesini, üreten, düşünen bir yetişkine dönüşebilmesini hedefler. Benim yapmaya çalıştığım da; çocuğun kendi yaşına uygun oyun ve aktiviteler içerisinde, bireysel farklılıklarına saygı gösterilerek, sürekli yeni bir şey öğrenmek yerine, 'Beynini Geliştirerek' kolaylıkla öğrenebilir hale gelmesini sağlamak. Gelişmiş bir beyne ne verirseniz kolaylıkla alır . 

Buradaki yazılarımda ağırlıklı olarak davranışın nörolojik boyutundan, sinir sistemi gelişiminden ve bu gelişimin sağlanması için neler yapılabileceğinden bahsedeceğim. Buradaki yazılarımda bahsedeceğim tüm bu aktivite ve önerilerin, sadece farklı gelişimsel alanlarda problem yaşayan çocuklarda değil; beyindeki sinaptik bağlantıları arttırması nedeni ile; beyin gelişiminin desteklenmesi adına sağlıklı gelişen tüm çocuklarda, önemli boyutlarda işe yarayacağının altını çizmek isterim. Yazılarımı öncelikle insan sinir sisteminden başlayarak aralarda aktivite örnekleriyle süslemeyi planlıyorum. Bu arada sizlerin soru ve önerileriniz ile de şekilleneceğini düşünüyorum.

Sevgiler,

Ebru Sidar 

Physical Therapist 
The University of Southern California-WPS Sensory İntegration Certified
SIPT Certified
DİĞER MAKALELER
Site içi Arama
Ataşehir Şube

ADRES : Ataşehir - İSTANBUL
TEL : 0544 232 32 62 / 0216 469 21 57
E-mail : info@duyusalakademi.com

Akatlar Şube

ADRES : Akatlar - İSTANBUL
TEL : 0501 248 59 59 / 0212 302 23 28
E-mail : akatlar@duyusalakademi.com

Bahçeşehir Şube

ADRES : Bahçeşehir - İSTANBUL
TEL :0212 608 08 04 - 0552 843 08 48
E-mail : bahcesehir@duyusalakademi.com

Ankara Şube

ADRES : Çayyolu - ANKARA
TEL :0312 238 28 08 - 0552 621 10 62
E-mail : ankara@duyusalakademi.com

İzmir Şube

ADRES : Bornova - İZMİR
TEL :0 552 593 17 26
E-mail : izmir@duyusalakademi.com

Bursa Şube

ADRES : Nilüfer - BURSA
TEL : 0224 441 95 45 - 0501 232 50 16
E-mail : bursa@duyusalakademi.com