İstanbul/Ataşehir : info@duyusalakademi.com
0216 469 21 57 - 0544 232 32 62
İstanbul / Ataşehir Yetişkin : mefirst@duyusalakademi.com
- 0501 201 60 59
İstanbul/Akatlar : akatlar@duyusalakademi.com
0212 302 23 28 - 0501 248 59 59
İstanbul/Bahçeşehir : bahcesehir@duyusalakademi.com
0212 608 08 04 - 0552 843 08 48
Ankara : ankara@duyusalakademi.com
0312 238 28 08 - 0552 621 10 62
İzmir : izmir@duyusalakademi.com
0232 375 62 52 - 0552 593 17 26
Bursa : bursa@duyusalakademi.com
0501 232 50 16
Lifebility Online Platform :
0501 201 60 59

Otizmli Çocukların Vücudunda Neler Oluyor?

/ 15.08.2016

Otizm, çocuklarda doğuştan olan ya da yaşamın ilk aylarında giderek artan belirtiler gösteren, çocukların bilişsel, duygusal, davranışsal, fiziksel, psikolojik, sosyal vb. birçok yönden etkilenmesine ve gelişimlerinin duraklamasına neden olan, çok yönlü, yaygın gelişimsel bir bozukluktur.
Otizme teşhis konulmaya başlandığı dönemlerden itibaren, bu bozukluğun nedenleri üzerine birçok uzman fikir ve gözlemlerini ortaya koymuştur. Bu fikir ve gözlemler, yıllar içerisinde çok farklı özellikler göstermiş olsa da, ilk dönemlerden itibaren söylenen ortak şey, otizmin tam olarak nedeninin saptanamadığı, genetik olduğu, tedavisinin olmadığı ve erken yaşlardaki davranış terapisi ve eğitimin, bozukluğun iyileştirilmesine katkıda bulunacağı idi. Bununla bağlantılı olarak uzun yıllar, bu alanda sadece ruh sağlığı uzmanlarının tedavi yaklaşımları üretebileceği gibi yanlış fikirler ve davranışlar da ortaya çıkmıştır. Oysa ki, otizmde dikkat edilmesi gereken en önemli ve öncelikli şey şu olabilir: Bu bozukluk çocukları bilişsel, duygusal, psikolojik ve fiziksel olarak birçok yönden etkilediği için; bozuklukta oluşturulacak tedavi yöntemi de çocukları biyopsikososyal olarak çok yönlü ele alan bir tedavi modeli olmalıdır.
Otizmli çocuklar, normal gelişen çocuklara göre farklı birtakım davranış özellikleri gösterirler. Konuşmayı, yürümeyi, tuvalet eğitimini, oyun oynamayı, okuma-yazmayı ve bazı bilişsel becerileri öğrenmede yetersiz kalabilirler. Bunlar, otizmli çocuklarda bildiğimiz ve gözlemlediğimiz davranışlardır. Ancak, son yıllara kadar ülkemizde, otizmli çocukların fiziksel ve biyolojik olarak ne tür belirtileri olduğu ve vücutlarındaki sistemlerin nasıl çalıştığıyla ilgili herhangi bir gözlem ve müdahale yapılmamıştır. Günümüzde, bu durumun değişmesi, birçok uzmanın otizmli çocukları fiziksel muayeneden geçirmesi, bu alandaki sevindirici gelişmeler arasındadır.
Biyomedikal doktorların ve beslenme uzmanlarının, otizmli çocuklar üzerinde yaptığı muayeneler ve çeşitli laboratuar testlerinin sonucu göstermiştir ki; birçok otizmli çocuğun vücut sistemleri düzgün çalışmamaktadır. Bu durum, çocukların normal gelişememesine, sık sık enfeksiyon hastalıkları geçirmesine, mide ve bağırsak problemleriyle bağlantılı olarak beyin hücrelerinin yabancı ve toksik maddeler tarafından baskılanmasına neden olmaktadır. 
Uzmanların yaptıkları incelemelere göre, otizmli çocukların çoğu bağışıklık sistemleri zayıf olarak doğar. Bunun nedeni; önceki yıllara göre toplum beslenmesinde doğal ve organik besinlerin büyük ölçüde azalması, tükettiğimiz gıdaların işlenmiş, ilaçlanmış olması, annenin hamilelik döneminde ya da daha öncesinde zararlı toksik kimyasal maddelere maruz kalması ya da besinlerden zararlı maddeleri alması, yıllar geçtikçe artan hava kirliliği, çocuklukta yapılan aşıların içerisindeki yabancı maddeler, ebeveynlerin yaşının ilerlemiş olması vb. birçok durum olabilir. Dolayısıyla, çocukların zayıf olan bağışıklık sistemi, dünyada giderek artan toksik maddelere ve çevre kirliliğine karşı yeterli önlemi alamaz ve bu yabancı maddeleri normal gelişimi olan insanların yaptığı gibi vücutlarından atamazlar. Çoğu otizmli çocuğun vücudunda biriken bu ağır metaller, çocukların yaşları ilerledikçe artar, vücutlarındaki diğer organlara ve sistemlere zarar vermeye başlar. Özellikle, çocukların mide ve bağırsakları zarar gördüğünde otizmli çocuklar yeterli düzeyde beslenemez, sindirim sistemleri bozulur ve yoğun kabızlık ya da ishal sorunları yaşarlar. Bu noktadan sonra; otizmli çocukların yaşadığı sıkıntılar adeta bir kısırdöngüye dönüşür. Çünkü, bir insanın vücudunda bağırsakları düzgün çalışmıyorsa, %80 oranında bağışıklık sistemi düzgün çalışamaz demektir. Bağışıklık sistemleri doğuştan zayıf olan ve bağırsakları bozulan çocukların, bağışıklık sistemleri daha da bozulur ve bu durum çocukların özellikle üst solunum yolu olmak üzere birçok enfeksiyon hastalığına açık olmasına neden olur. Enfeksiyon hastalıkları için günümüzde, çoğu uzmanın kullandığı tedavi yöntemi ise ilaç tedavisi, özellikle antibiyotiklerdir. Antibiyotikler vücuttaki yararlı ve zararlı bütün bakterileri ayırt etmeden yok ederler. Bu yararlı bakteriler arasında bağışıklık sistemimiz için çok önemli olan, bağırsaklarda yer alan probiyotikler (yararlı bakteriler) de vardır. Probiyotiklerin azalması, bağışıklık sistemimizin zayıflamasına neden olur ve bu otizmli çocukların vücutları bu kısırdöngüden çıkmakta çok zorlanırlar. Çünkü, vücutta neler olduğu, bu konuda uzman bir doktora başvurmadan ve ayrıntılı testler yaptırılamadan, ne yazık ki anlaşılamaz. 
Otizmli çocuklarda herkes tarafından gözlemlenen bilişsel, davranışsal ve psikolojik problemler, yukarıda da bahsettiğimiz gibi bozukluğun en son basamakta ortaya çıkan nedenleri arasındadır. Otizmli çocukları tam anlamıyla tedavi edebilmek için en temelinde yatan fiziksel problemleri de göz önünde bulundurarak, beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi, duyu bütünleme terapisi, davranışsal terapi, erken yaşta yoğun eğitimi bir araya getiren çok yönlü bir yaklaşım gerekmektedir. Otizmli çocuklarda her yaşta mutlaka yapılabilecek şeyler vardır. En önemlisi, ailelerin motivasyonunu ve inancını yüksek tutarak, ellerinden geleni konunun uzmanlardan destek alarak yapmalarıdır. 


Uzman Psikolog
Aygul Aydogan
DİĞER MAKALELER
Site içi Arama
Oğlumuz 3 Ay Sonra Konuşmaya Başladı 'Duyusal Akademi'ye geldiğimizde minik oğlumuz Sarp 2,5 yaşındaydı ve henüz hiç konuşamıyordu.   Katıldığımız oyun ve aktivitelerden sonra 3 ay içinde oğlumuzun konuşmaya, gülmeye, bizimle oyunlar oynamaya başlaması bizim için mucize gibi bir şeydi. Ebru Hanım'a ve ekibine ne kadar teşekkür etsek az.' Sarp'ın Annesi
Kızımızın Dikkat Eksikliği Tamamen Düzeldi 'Kızım Defne 9 yaşında. Bu yaşına kadar okulda ve derslerde her zaman sorunlar yaşadı ve düzelmesi için bir çok farklı terapiye gidip ilacı bile denedik. Bundan 6 ay önce bir yakınımızın tavsiyesi ile Ebru Sidar Hanım ile tanışıp duyu bütünleme destekli oyun ve aktivitelere başladık. Kızımızın sıkıntılarının hızla düzelmesi öncelikle öğretmenlerini ve anne babası olarak bizi çok mutlu etti. Ders notlarının bile hızla yükseldiğine, daha sosyal ve mutlu bir çocuk olduğuna tanık oldum. Duyusal Akademi ekibi ile aile gibi olduk. Bize çok yardımları dokundu. Bir çocuğun sadece oyuna ihtiyaç duyabileceğini bize gösterdiler. Herkese çok teşekkür ederim.' Defne'nin Babası 
Sadece Çocuğumuz Değil Biz de İyileştik 'Anne baba olarak çocuğumuzun tuvalet kaçırma, öfke krizleri, uyku bozuklukları gibi sorunları ile yıllardır uğraşmaktan çok yorulmuştuk. Doktorumuzun tavsiyesi ile Duyusal Akademi'yi aradık. Ebru Hanım bize sadece Duyusal Akademi’deki oyun ve aktivite seanslarının yeterli olacağını söylediğinde açıkçası inanamamıştık. Aktivitelerden sonra gerçekten de çocuğumuz çok değişti ve nerdeyse bütün sorunları düzeldi. Onun bu gelişimi bizim de ev içinde huzurlu olmamızı sağladı. Eşimle aramdaki sorunların çoğunun bu stresten kaynaklanmış olduğunu ve çocuğumuzdaki sıkıntılar ortadan kalkınca bizim ilişkimizin de düzeldiğini sevinerek söyleyebilirim.' 
İSTANBUL ADRES : Atatürk Mahallesi Ekincioğlu Sok No:12 Ataşehir-İSTANBUL

TEL  : 0544 232 32 62 / 0216 469 21 57

ANKARA ADRES: Alacaatlı mah. Zümrütköy sitesi 3309. Sok no:15 Çayyolu Ankara

TEL : 0552 621 10 62 / 0312 238 28 08 

E-mail : info@duyusalakademi.com