İstanbul/Ataşehir : info@duyusalakademi.com
0216 469 21 57 - 0544 232 32 62
İstanbul / Ataşehir Yetişkin : mefirst@duyusalakademi.com
- 0501 201 60 59
İstanbul/Akatlar : akatlar@duyusalakademi.com
0212 302 23 28 - 0501 248 59 59
İstanbul/Bahçeşehir : bahcesehir@duyusalakademi.com
0212 608 08 04 - 0552 843 08 48
Ankara : ankara@duyusalakademi.com
0312 238 28 08 - 0552 621 10 62
İzmir : izmir@duyusalakademi.com
0232 375 62 52 - 0552 593 17 26
Bursa : bursa@duyusalakademi.com
0501 232 50 16
Lifebility Online Platform :
0501 201 60 59

Çocuğunuzun Sorunu İle Uğraşırken Evliliğiniz Ne Durumda?

/ 25.01.2013

Yapılan araştırmalara göre  Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu  teşhisi almış çocuğu olan ailelerin; çocukları 8 yaşına gelmeden boşanma oranları yüzde 50 ye yakındır.


‘Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan bir çocuğa sahip olmak ilişkide ekstra yük açığa çıkarıyor. Ama bu demek değil ki Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite bütün çiftlerin ayrılmasına neden oluyor. Aslında bu durum bazı ebeveynleri -eğer mutlu bir çocuk yetiştirmek için beraber çalışırlarsa-daha da yaklaştırıyor.  Eğer çiftler Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivitesi olan çocuklarının sağlıklı bir şekilde büyümesi konusunda kendi ilişkilerinin sağlıklı temeller üzerine kurulmasının önemini anlarlarsa bu çocuğun gelişimi açısından büyük bir avantaj sağlar.

İşte bu yüzden eşinizle ilişkiniz çok önemlidir. İlişkideki düzeni sağlamak için;


1- Düzen ve rutin yaratın: Gününüz için bir düzen ve rutin yapılandırın bu sadece DEHB olan çocuğunuza yardım etmeyecek aynı zamanda sizin ve eşinizin ilişkisine katkıda bulunacak zamanı yaratacak.
2- Dinle ve duy: Birbirinizi nasıl dinlemeniz gerektiğini öğrenin. Eşiniz  konuşurken kendi cevabınız hakkında düşünmeyin onun gerçekten ne demek istediğini duyun bu sizin çatışmalardan kaçınmanıza yardımcı olacak. Bunun çocuğunuzla ilgili olup olmamasına bakmayın.
3- Ev kuralları koyun: Eşinizle birlikte açık ev kuralları yaratın ve bunun üzerinde anlaşın. Eğer ikinizde nasıl çocuk yetiştirileceği konusunda ortak noktada buluşursanız çocuğunuzun hiperaktivite ve dikkat bozuklu olup olmadığına bakmaksızın eşinizle ilişkinize gelebilecek zararların riskini minimuma indirirsiniz.
4- İletişim kurun: İlişkiniz hakkında eşinizle etkin bir şekilde iletişim kurmalısınız. Hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı bozukluğu olan çocuklu ebeveynler çocuklarının ihtiyaçlarını öncelikli tutmaya eğilimlidir ki bu anlaşılır bir şeydir. Ama aynı zamanda ilişkinin ihtiyaçları için de zaman harcayın ve bu ihtiyaçların neler olduğunu güçlü bir iletişim yolu ile öğrenin.
5- Yükü paylaşın: Ebeveynliği dengede tutmaya çalışın böylelikle bir taraf daha ağır bir yük taşımak zorunda kalmasın. Her iki ebeveynin de beraber çalışması  DEHB olan çocukla ilgilenilmesini kolaylaştırır. Aynı zamanda sorumlulukları paylaşmak ilişkinizdeki anlaşmazlık riskini azaltır.
6- Duruma uymaya devam edin: Kendinizi duruma gore ayarlamayı alışkanlık edinin. DEHB teşhisi konmuş çocuğunuzla yaşamayı öğrenmeniz lazım. Ve çocuğunuz ve eşiniz için doğru olan yollardan gitmeyi öğrenmelisiniz.
7-  ‘’Biz’’ zamanına önem verin:  Sadece ikinizin olduğu, çocuklarınızdan uzak geçireceğiniz zamanı yaratın ve bunu düzenli aralıklarla yapın. Her ilişkinin bakıma ihtiyacı vardır özellikle DEHB sorunu olan çocuklarınız varsa eşinizle birbirinize vakit ayırmanız çok önemlidir.

Saygılarımla,

Psikolog Görkem Çöklü

 

Tüm Hakları Saklıdır. Ve Görkem Çölü'ye aittir. İzinsiz Çoğaltılamaz, kopyalanamaz, başka yerde yayımlanamaz

 

DİĞER MAKALELER
Site içi Arama
Oğlumuz 3 Ay Sonra Konuşmaya Başladı 'Duyusal Akademi'ye geldiğimizde minik oğlumuz Sarp 2,5 yaşındaydı ve henüz hiç konuşamıyordu.   Katıldığımız oyun ve aktivitelerden sonra 3 ay içinde oğlumuzun konuşmaya, gülmeye, bizimle oyunlar oynamaya başlaması bizim için mucize gibi bir şeydi. Ebru Hanım'a ve ekibine ne kadar teşekkür etsek az.' Sarp'ın Annesi
Kızımızın Dikkat Eksikliği Tamamen Düzeldi 'Kızım Defne 9 yaşında. Bu yaşına kadar okulda ve derslerde her zaman sorunlar yaşadı ve düzelmesi için bir çok farklı terapiye gidip ilacı bile denedik. Bundan 6 ay önce bir yakınımızın tavsiyesi ile Ebru Sidar Hanım ile tanışıp duyu bütünleme destekli oyun ve aktivitelere başladık. Kızımızın sıkıntılarının hızla düzelmesi öncelikle öğretmenlerini ve anne babası olarak bizi çok mutlu etti. Ders notlarının bile hızla yükseldiğine, daha sosyal ve mutlu bir çocuk olduğuna tanık oldum. Duyusal Akademi ekibi ile aile gibi olduk. Bize çok yardımları dokundu. Bir çocuğun sadece oyuna ihtiyaç duyabileceğini bize gösterdiler. Herkese çok teşekkür ederim.' Defne'nin Babası 
Sadece Çocuğumuz Değil Biz de İyileştik 'Anne baba olarak çocuğumuzun tuvalet kaçırma, öfke krizleri, uyku bozuklukları gibi sorunları ile yıllardır uğraşmaktan çok yorulmuştuk. Doktorumuzun tavsiyesi ile Duyusal Akademi'yi aradık. Ebru Hanım bize sadece Duyusal Akademi’deki oyun ve aktivite seanslarının yeterli olacağını söylediğinde açıkçası inanamamıştık. Aktivitelerden sonra gerçekten de çocuğumuz çok değişti ve nerdeyse bütün sorunları düzeldi. Onun bu gelişimi bizim de ev içinde huzurlu olmamızı sağladı. Eşimle aramdaki sorunların çoğunun bu stresten kaynaklanmış olduğunu ve çocuğumuzdaki sıkıntılar ortadan kalkınca bizim ilişkimizin de düzeldiğini sevinerek söyleyebilirim.' 
İSTANBUL ADRES : Atatürk Mahallesi Ekincioğlu Sok No:12 Ataşehir-İSTANBUL

TEL  : 0544 232 32 62 / 0216 469 21 57

ANKARA ADRES: Alacaatlı mah. Zümrütköy sitesi 3309. Sok no:15 Çayyolu Ankara

TEL : 0552 621 10 62 / 0312 238 28 08 

E-mail : info@duyusalakademi.com