İstanbul/Ataşehir : info@duyusalakademi.com
0216 469 21 57 - 0544 232 32 62
İstanbul / Ataşehir Yetişkin : mefirst@duyusalakademi.com
- 0501 201 60 59
İstanbul/Akatlar : akatlar@duyusalakademi.com
0212 302 23 28 - 0501 248 59 59
İstanbul/Bahçeşehir : bahcesehir@duyusalakademi.com
0212 608 08 04 - 0552 843 08 48
Ankara : ankara@duyusalakademi.com
0312 238 28 08 - 0552 621 10 62
İzmir : izmir@duyusalakademi.com
0232 375 62 52 - 0552 593 17 26
Bursa : bursa@duyusalakademi.com
0501 232 50 16
Lifebility Online Platform :
0501 201 60 59

Hareketsiz Yeni Neslin Ömrü 5 Yıl Daha Kısa!

/ 22.07.2012

Atlamak, zıplamak, koşmak, yürümek, dönmek, gerinme, denge, atma, yakalama. Basit bir çocuk oyununda bile bulunan bu hareketler her çeşit fiziksel aktivite formunu kapsamaktadır.

İnsanlar hareket etmeye programlanmıştır. Çocukken yaptığımız sporlar, oynadığımız oyunlar bize hayatımız boyunca sağlık, dirilik getirecek olan fiziksel aktifliğimizin temellerini atmamıza yardımcı olmaktadır.

Dünyanın çeşitli yerlerinden birçok uzmanın yürüttüğü “Designed to Move” projesinin sonuçları ne yazık ki özellikle gelişmiş ülkelerde fiziksel aktivitenin son yıllarda dramatik bir şekilde düşüşe geçtiğini göstermektedir. İki nesilden daha az bir sürede fiziksel aktivite İngiltere’de %20, Amerika’da %32 oranında düşüş göstermiş, bu oran Çin’de ise bir nesilden az bir sürede %45 azalma göstermiştir. Gelişen teknoloji ile fiziksel hareketlilik gerektiren işleri bizim yerimize makinalar ve robotlar yapmakta. Bu sayede kazandığımız zamanı ise ne yazık ki aynı ölçüde bir fiziksel aktiviteyle doldurmuyoruz.

“Designed to Move” projesinin sonuçlarına göre bu yıl 5,3 milyon kişinin ölümünün fiziksel hareketsizliğe bağlı olması bekleniyor. Durumun vahametini daha iyi anlamak için şöyle bir karşılaştırma yapabilir; en çok ölüme yol açan sebeplerden biri olan sigaranın her yıl aldığı can 5 milyon. Maalesef fiziksel hareketsizliğin insanlığa zararı ve sonuçları da çok büyük oluyor.

Hareketsizliği yaşam tarzına dönüştürüp normalleştiren bu yeni neslin ebeveynlerine oranla 5 yıl daha erken öleceği öngörülüyor. Ayrıca, başarı testlerinde fiziksel aktivitede bulunmayan çocuklar, bu tür aktivitelerle uğraşan çocuklara göre %40 daha az başarılı oluyorlar.
 

Hareketsiz
Çocuklar
%30 Obezite Ortalamadan
2 gün fazla
Okula Devaızlık
Düşük Form
test skorları
ile bağlantılı
İş Hayatında
Daha Az
Kazanıyor
Daha Fazla
Sağlık Gideri
Yılda 1 Hafta
Daha Fazla
İzin
Hareketsizlik
Sebebiyle
5.3 Miyon
Premature
2x Yetkişkinlikte
Obez Olma
İhtimali
Kızların %51'i Sınıf Tekrarı
yapmaya meyilli.
Erkekler'in %46'sı kendini
zayıf bir öğrenci olarak
görüyor.
Nesiller Arası Döngü 5 Yıl
Daha Az
Yaşayabilirler.
Erken Çocukluk Yetkişkinlik Ergenlik

Biraz daha fazla hareket etmenin bize sandığımızdan daha fazla katkısı olmaktadır. Fiziksel hareket depresyonu ve suç oranını azaltır, eğitim seviyesi artar ve insanların kendi potansiyellerini gerçekleştirebilmesine ve en nihayetinde ekonomiyi ileriye götürür.

Peki, hareketsiz ebeveynlerden hareketsiz çocuklara uzanan bu döngüyü nasıl kırabiliriz? “Designed to move” ekibinin yayınladığı rapora göre fiziksel aktiviteye olan ilgi ve motivasyonu çocukluktan ergenliğe geçilen dönemde güçleniyor. Nesiller arası devam eden bu döngüyü kırmak için 10 yaşın altındaki çocuklarla çalışıldığında gelecek nesillere daha hareketli bireyler yetiştirmek mümkün olabilir.

Bir kere harekete geçmeye karar verdiğimizde neler yapabileceğimiz de araştırmada belirtilmiş. Öncelikle çocukları erken yaşta sporla tanıştırıp, bu aktiveler sırasında eğlenerek fiziksel aktivite konusunda pozitif bir tutum kazanmalarını sağlamalıyız. Eğer gerçekten zevk alarak yaparlarsa bu tür aktiviteleri gelecek nesle aktarabilir ve böylece olumsuz döngüyü kırabiliriz.

Yapılması gereken başka bir şey de fiziksel aktiviteyi çocukların günlük hayatının bir parçası haline getirmek. Ne yazık ki günümüzde hayatımız hareketsizliği ve beraberinde uyuşukluğu getiren teknoloji sebebiyle bizi hareketsizliğe itiyor. Eğer fiziksel aktiviteleri hayatımızın içine katabilirsek bu tür çevresel engellere rağmen bir şeyleri değiştirebiliriz.

İnsanın kendini gerçekleştirebilme potansiyeline ve bağlı olarak ülke ekonomilerinin gelişmesine karşı tehlike oluşturan bu konuyu herkesin ciddiyetle ele alması zamanı geldi.

Yakın zamana kadar bir sorun teşkil etmeyen aşırı kilo, şu an obezite adı altında toplumumuza yerleşmiştir. Sağlıklı birey olmanın ilk şartı olan sağlıklı gelişim için çocuklarımıza olmaları gereken yerde, televizyon karşısı bilgisayar başı değil, oyun bahçelerinde spor salonlarında olmaları için destek olmalıyız.

Sevgilerimle,
Psikolog Görkem ÇöklüDuyusal Akademi
Tel: +90 (216) 4692157 /
Duyusal Akademi Dilek Sabancı Cad. Tasarımkent Villaları 19-E No: 4 Ataşehir-İstanbul 34768 TURKEY

 

Tüm Hakları Saklıdır. Ve Gorkem Cöklü'ye aittir. İzinsiz Çoğaltılamaz, kopyalanamaz, başka yerde yayımlanamaz


 

DİĞER MAKALELER
Site içi Arama
Oğlumuz 3 Ay Sonra Konuşmaya Başladı 'Duyusal Akademi'ye geldiğimizde minik oğlumuz Sarp 2,5 yaşındaydı ve henüz hiç konuşamıyordu.   Katıldığımız oyun ve aktivitelerden sonra 3 ay içinde oğlumuzun konuşmaya, gülmeye, bizimle oyunlar oynamaya başlaması bizim için mucize gibi bir şeydi. Ebru Hanım'a ve ekibine ne kadar teşekkür etsek az.' Sarp'ın Annesi
Kızımızın Dikkat Eksikliği Tamamen Düzeldi 'Kızım Defne 9 yaşında. Bu yaşına kadar okulda ve derslerde her zaman sorunlar yaşadı ve düzelmesi için bir çok farklı terapiye gidip ilacı bile denedik. Bundan 6 ay önce bir yakınımızın tavsiyesi ile Ebru Sidar Hanım ile tanışıp duyu bütünleme destekli oyun ve aktivitelere başladık. Kızımızın sıkıntılarının hızla düzelmesi öncelikle öğretmenlerini ve anne babası olarak bizi çok mutlu etti. Ders notlarının bile hızla yükseldiğine, daha sosyal ve mutlu bir çocuk olduğuna tanık oldum. Duyusal Akademi ekibi ile aile gibi olduk. Bize çok yardımları dokundu. Bir çocuğun sadece oyuna ihtiyaç duyabileceğini bize gösterdiler. Herkese çok teşekkür ederim.' Defne'nin Babası 
Sadece Çocuğumuz Değil Biz de İyileştik 'Anne baba olarak çocuğumuzun tuvalet kaçırma, öfke krizleri, uyku bozuklukları gibi sorunları ile yıllardır uğraşmaktan çok yorulmuştuk. Doktorumuzun tavsiyesi ile Duyusal Akademi'yi aradık. Ebru Hanım bize sadece Duyusal Akademi’deki oyun ve aktivite seanslarının yeterli olacağını söylediğinde açıkçası inanamamıştık. Aktivitelerden sonra gerçekten de çocuğumuz çok değişti ve nerdeyse bütün sorunları düzeldi. Onun bu gelişimi bizim de ev içinde huzurlu olmamızı sağladı. Eşimle aramdaki sorunların çoğunun bu stresten kaynaklanmış olduğunu ve çocuğumuzdaki sıkıntılar ortadan kalkınca bizim ilişkimizin de düzeldiğini sevinerek söyleyebilirim.' 
İSTANBUL ADRES : Atatürk Mahallesi Ekincioğlu Sok No:12 Ataşehir-İSTANBUL

TEL  : 0544 232 32 62 / 0216 469 21 57

ANKARA ADRES: Alacaatlı mah. Zümrütköy sitesi 3309. Sok no:15 Çayyolu Ankara

TEL : 0552 621 10 62 / 0312 238 28 08 

E-mail : info@duyusalakademi.com