info@duyusalakademi.com
0216 469 21 57 - 0544 232 32 62

Aba Terapisi

ABA Terapisi

Özel gereksinimi olan çocuklarımıza, özel eğitim uzmanımız tarafından seviyelerini belirleyebilmek amacı ile değerlendirme yapılır  ve bu değerlendirmenin ardından, eksik olan alanlarda bilişsel becerilerini arttırmaya yönelik ABA programı çıkartılır ve uygulanır.


Terapötik kartlar /travma 02/2013 ESPCT

“Affiliated with the International School Psychology Associtation (ISPA)” üyesi olan “European School Psychology Centre For Training (ESPCT)” işbirliği ile gerçekleştirien uluslararası geçerliliği olan bir terapi tekniğidir..Terapi sırasında kullanılan  Terapotik kartlar ile  yapılandırılmış bir bilinçaltı dışavurum gerçekleştirilmeye çalışılır,farkındalığı sağlamayı ve yüzleşmeyi amaçlar Terapinin, danışma sürecinin tıkandığı yerlerde terapistin müdahale etmesine yardımcı olur.
 Kişi zaman zaman yaşadığı acı deneyimleri, travmaları terapiste ifade etmekte zorlanabilir. Böyle durumlarda terapist bu kartları  kullanarak danışanı/Hastası ile kurmuş olduğu iletişimi güçlendirir. Onun kendisini ifade edebilmesine olanak verir. Kartlar terapötik hakkında konuşması zor olan ya da bilinç dışı olan duygu ve düşünceleri yaratıcı bir şekilde ifade etmeye yardımcı olur.

 

Bilişsel Davranışçı Terapi:

Psikoloji ve psikopatoloji (ruhsal rahatsızlıklar) alanındaki bilimsel bulgulara dayalı olarak geliştirilmiş, bilimsel ilkelerin    psikoterapi alanına uygulanmasıyla ortaya çıkmış çağdaş bir psikoterapidir. Psikoterapi ruhsal rahatsızlık veya sorunları sözel etkileşim yoluyla (görüşmelerle) çözme tekniğine verilen genel addır. Bilişsel Davranışçı terapi ruhsal rahatsızlıkları açıklarken ve nedenlerini araştırırken psikoloji biliminin verilerine dayanır. Bu rahatsızlıkların çözümünde kullandığı sözel ve davranışsal yöntemler de aynı şekilde bu bilimsel ilkelere ve öğrenme kuramlarına dayalıdır. Ortaya konulan bu tedavi yönteminin etkinliği bilimsel olarak sınanmış ve yüzlerce klinik araştırmayla birçok ruhsal rahatsızlıkta etkili olduğu gösterilmiştir.
Dayandığı temel itibarıyla diğer psikoterapilerden farklı olan bilişsel terapinin tedavi uygulamaları süreç ve içerik olarak yapılandırılmıştır. Öncelikle kişinin güncel sorunlarına odaklanır, süre olarak daha sınırlı, ve daha çok sorun çözme hedeflidir. Bilişsel Davranışçı terapi sadece başvuranların güncel sorunlarını çözmez aynı zamanda bütün yaşamları süresince sorunlarını çözmekte kullanabilecekleri özel bir takım beceriler de öğretir. Bu beceriler çarpık düşünceleri saptamak, inançlarını değiştirmek, çevreyle yeni ilişkiler kurmak ve davranış değişikliğidir

 

ADRES : Atatürk Mahallesi Ekincioğlu Sok No:12 Ataşehir-İSTANBUL

TEL : 0544 232 32 62 / 0216 469 21 57

E-mail : info@duyusalakademi.com