İstanbul/Ataşehir : info@duyusalakademi.com
0216 469 21 57 - 0544 232 32 62

İstanbul/Akatlar : akatlar@duyusalakademi.com
0212 302 23 28 - 0501 248 59 59

İstanbul/Bahçeşehir : bahcesehir@duyusalakademi.com
0212 608 08 04 - 0552 843 08 48

Ankara : ankara@duyusalakademi.com
0312 238 28 08 - 0552 621 10 62

İzmir : izmir@duyusalakademi.com
0232 375 62 52 - 0552 593 17 26

Sözel Motor Öğrenme Yöntemi

/ 09.11.2021

Sözel Motor Öğrenme Yöntemi

Çocukların dil ve konuşma sorunları birbirinden farklı olduğu gibi bunlara ilişkin geliştirilen yöntemler de oldukça çeşitli. Konuşma eyleminin bir boyutunda, konuşulanları anlama ve kendini ifade etme vardır. Bu kısımda sorun dil becerisi üzerindedir. Çocukların -r sesini söyleyememesi, konuşurken takılması bu sorunlara örnektir. Konuşmanın ortaya çıkabilmesi için beynin fonksiyonlarını gerektiği gibi yerine getirmesi ve konuşma organlarını hareket ettirmesi gerekir. Beyin ifade ettiklerini aktarması için konuşma organları kaslarına doğru biçimde uzanamazsa burada gelişimsel konuşma apraksisi söz konusudur. Çocuklarda görülen konuşma apraksisi, onların konuşmalarının anlaşılırlığını ve akıcılığını önemli ölçüde etkilemektedir. Çocuk, ne anlatmak istediğini bilse de bunu ifade etmek onun için oldukça zorlayıcıdır.

Konuşma sorunlarına ilişkin geliştirilen tekniklerinden biri de Sözel Motor Öğrenme Yöntemidir. Duyusal Akademi merkezlerimizde uygulanan bu etkili, modern teknik sayesinde çocuklarımızda gördüğümüz ilerleme de bizi ve aileleri son derece mutlu etmektedir.

Sözel Motor Öğrenme (Verbal Motor Learning – VML) Yöntemi; Çocukluk Çağı Apraksisine yönelik geliştirilmiş bir yöntemdir. VML, Dr. Elad Vashdi’nin24 yıllık deneyimi sonucunda geliştirdiği bir yöntemdir ve aralarında İsrail, Avustralya, Polonya, Slovenya, Romanya, Amerika ve Türkiye’nin de dahil olduğu çeşitli ülkelerde uygulanmakta ve eğitimleri verilmektedir.

VML Yöntemi, özgün analiz prosedürü, manuel teknikler ve motor öğrenme prensiplerini kullanarak, çocuklara sessiz harfleri, sesli harfleri, hece ve kelimeleri telaffuz etmeyi öğretir. VML, aynı zamanda oral-motor kontrol, oral duyusal durum ve nefes kontrolü gibi konuşma öncesi becerilere yönelik çözümler sunar.

VML yöntemi, konuşmanın motor yönüne yönelik çözümler sunar. Yöntem bunu disiplinlerarası bir perspektif ile çocuk gelişiminin her yönünü dikkate alarak yapar. VML, uluslararası konferanslarda ve çalışma kurultaylarında sunulmuş bir yöntemdir. VML, araştırmaya dayalı bir yöntemdir. Yakın dönemde VML Yöntemine ilişkin iki online hizmet İngilizce olarak sunulmuştur.

Konuşma becerisi, çocukların kendini ifade etmesi, anlaşılması ve ihtiyaçlarını anlatabilmesi gelişimi için son derece önemlidir. Konuşma ile kendini ifade edemeyen çocuklarda bu eksiklik farklı konulara yansıyan problemler doğabilir. Aynı zamanda konuşma sorunlarına ilişkin tekniklerle ilerleme kaydetmek de hem çocuğun hem de ailenin motivasyonu için son derece önemlidir.

Bu ve daha fazla nedenle konuşma sorunlarının tespiti ve buna dönük uygun yöntemin profesyonellerce uygulanması zaman kaybını önler; motivasyonu sürekli kılar ve çocuğun en kısa yoldan gelişim sağlaması için isabetli olur.

 

DİĞER MAKALELER
Site içi Arama
Otizm Korkusu ile Getirdiğimiz Oğlumuz 3 Ay Sonra Konusuyordu 'Duyusal Akademi'ye geldiğimizde minik oğlumuz Sarp 2 yaşındaydı ve doktorlar otizmli olduğunu söylemişlerdi. Aldığımız seanslardan sonra 3 ay içinde oğlumuzun konuşmaya, gülmeye, bizimle oyunlar oynamaya başlaması bizim için mucize gibi bir şeydi. Ebru Hanım'a ve ekibine ne kadar teşekkür etsek az.' Sarp'ın Annesi
Kızımızın Dikkat Eksikliği Tamamen Düzeldi 'Kızım Defne 9 yaşında. Bu yaşına kadar okulda ve derslerde her zaman sorunlar yaşadı ve düzelmesi için bir çok farklı terapiye gidip ilacı bile denedik. Bundan 6 ay önce bir yakınımızın tavsiyesi ile Ebru Sidar Hanım ile tanışıp değerlendirmeye ve seanslara başladık. Kızımızın sıkıntılarının hızla düzelmesi öncelikle öğretmenlerini ve anne babası olarak bizi çok mutlu etti. Ders notlarının bile hızla yükseldiğine, daha sosyal ve mutlu bir çocuk olduğuna tanık oldum. Duyusal Akademi ekibi ile aile gibi olduk. Bize çok yardımları dokundu. Herkese çok teşekkür ederim.' Defne'nin Babası 
Sadece Çocuğumuz Değil Biz de İyileştik 'Anne baba olarak çocuğumuzun tuvalet kaçırma, öfke krizleri, uyku bozuklukları gibi sorunları ile yıllardır uğraşmaktan çok yorulmuştuk. Doktorumuzun tavsiyesi ile Duyusal Akademi'yi aradık. Ebru Hanım bize sadece duyu bütünleme terapisinin yeterli olacağını söylediğinde açıkçası inanamamıştık. Terapilerden sonra gerçekten de çocuğumuz çok değişti ve nerdeyse bütün sorunları düzeldi. Onun bu gelişimi bizim de ev içinde huzurlu olmamızı sağladı. Eşimle aramdaki sorunların çoğunun bu stresten kaynaklanmış olduğunu ve çocuğumuzdaki sıkıntılar ortadan kalkınca bizim ilişkimizin de düzeldiğini sevinerek söyleyebilirim.' 
İSTANBUL ADRES : Atatürk Mahallesi Ekincioğlu Sok No:12 Ataşehir-İSTANBUL

TEL  : 0544 232 32 62 / 0216 469 21 57

ANKARA ADRES: Alacaatlı mah. Zümrütköy sitesi 3309. Sok no:15 Çayyolu Ankara

TEL : 0552 621 10 62 / 0312 238 28 08 

E-mail : info@duyusalakademi.com