İstanbul/Ataşehir : info@duyusalakademi.com
0216 469 21 57 - 0544 232 32 62

İstanbul/Akatlar : akatlar@duyusalakademi.com
0212 302 23 28 - 0501 248 59 59

İstanbul/Bahçeşehir : bahcesehir@duyusalakademi.com
0212 608 08 04 - 0552 843 08 48

Ankara : ankara@duyusalakademi.com
0312 238 28 08 - 0552 621 10 62

İzmir : izmir@duyusalakademi.com
0232 375 62 52 - 0552 593 17 26

Çocukların Beyin Gelişimini Desteklemenin 25 Temel Kuralı

Ebru Sidar / 25.09.2015


Tekrar merhaba 

Buradaki yazılarımda, davranışın nörolojik boyutundan, sinir sistemi gelişiminden ve bu gelişimin sağlanması için sizin çocuklarınızla neler yapabileceğinizden bahsedeceğimi belirtmiştim. Beyin gelişiminin desteklenmesi adına sağlıklı gelişen tüm çocuklarda, önemli boyutlarda işe yarayacak kısa fakat oldukça önemli önerileri en alta sıraladım, açılımlarını da aktivitelerle birlikte yazmaya devam edeceğim.

İnsan beyni inanılmaz! Henüz doğmamış bir bebeğin bile beynini geliştirebilmek adına, bilim adamları her geçen gün yeni araştırmalar yapıp o kadar çok farklı yöntem buluyor ki yazabileceğim aktivite ve önerilerin sonu hiç gelmeyecek diye düşünüyorum.

Öncelikle, sinir sisteminden bahsederken bilmemiz gerektiğini düşündüğüm temel terim ve sistemlerden bahsedeyim.

Beyin gelişimi günümüzde ‘Beyin plastisitesi’ terimi ile anlatılmaktadır. Plastisite kelimesi; beynin plastiğe benzer yapısı sayesinde gelişebilir olduğunu tanımlamak için kullanılmaktadır. Bu gelişim, beyindeki hücre sayısının artması ile değil; var olan hücrelerin kullanılması ile sağlanır. Sinir sistemi gelişimi; kullanılmayan sinir hücrelerinin kullanılmaya başlanması veya hali hazırda kullanılan sinir hücrelerinin farklı görevler edinmesi ile olur.

Beyindeki bu sinir hücrelerine nöron denmektedir. Beyinde, nöronlar birbirine elektriksel uyarımlar ileten kablolama sistemleri ile bağlıdır.

Nöronların her birini özel görevleri olan işçiler gibi düşünebilirsiniz. Beynin bir bölgesinin kullanılıp kullanılmadığını anlamak için beyin görüntüleme sistemleri ile o bölgedeki nöronlar arasındaki bağlantılara bakılır. Yani köyündeki evinde uslu uslu oturan nöron bir işe yaramaz. Diğer nöronlara ulaşmak için yollar inşa etmiş olması gerekir. Çevresindeki nöronlarla olan bağlantıların artmış olması beynin o kısmının kullanıldığı anlamına gelir.

Gelişmiş bir beyinde nöronlar arasında çok sayıda bağlantı yolu bulunur ve biz veya çocuğumuz her yeni beceri kazandığımızda ve yeni bir şey öğrendiğimizde, beynimizde daha önce kullanılmayan alanlara yollar inşa etmiş oluruz. Böylece evinde oturan nöronlarımız yeni yapılan yollarla birbirine bilgi taşırlar. Sinir sisteminde, öğrenme ve gelişim ile birlikte sayısı sürekli artan şey nöronlar arasındaki bu bağlantı yollarıdır. İki nöronun birbirine bağlandığı noktaya sinaps, bu bağlantı yollarına da sinaptik bağlantı yolları denir.

Beyin plastisitesi; kaç yaşında olursa olsun insanın, akıl ve kişilik özellikleri bakımından değişebileceğinin en önemli bilimsel göstergesidir.

Yazılarımın tamamında, beyin plastisitesi ve sinaptik bağlantı yollarının arttırılması terimlerinden bahsedeceğim. Anlatacağım her şey farklı gelişimsel alanlarda beyin gelişimini yani plastisiteyi destekleyecek bilgi, öneri ve aktiviteler olacak.

Sinir sistemi gelişimini desteklemek için birçok farklı unsurun bir arada olması gerekmekte. En önemlisi çocuğunuzun ya da sinir sistemi gelişimini hedeflediğiniz kişinin duyu bütünleme problemleri olmaması gerekiyor. Duyu bütünlemenin ne olduğundan ve problemlerinin neler olabileceğinden sonraki yazılarımda bahsedeceğim. O yazılarımı okur ve problem olmadığına emin olursanız tedavi sürecini es geçebilirsiniz.

Plastisiteyi destekleyecek zihin gelişim modalitelerinin hepsini birlikte kullanır ya da birkaçını kombinasyon yaparsanız çocuğunuzu en iyi şekilde desteklemiş olursunuz. Ben yazılarımda örnek aktiviteler yazacağım ama öncelikle bu aktivitelerin mantığının oturması gerektiğini düşünüyorum. Neyi neden yaptığımızı bilirseniz sizler de yeni aktiviteler üretebilir, elinizdeki oyunları çeşitlendirebilirsiniz.

Aşağıya yazacağım basamakların çıktısını alın ve buzdolabına yapıştırın J Kendileri 10 yılı geçen emeğin ve bolca eğitimle araştırmanın ürünüdür. Denenmiş, başarısı garantilenmiş ve tamamı bilimsel verilere dayanmaktadır. Bunları kendi sinir sistemi gelişiminiz için de kullanabilirsiniz. Sıralama önem sırası değildir, karışık dizilmiştir.

Beyin plastisitesini desteklemek için:

1.    Duyusal Bütünleme (Varsa duyusal sistemlerdeki problemlerin tedavisi)

2.    Fiziksel Egzersiz

3.    Çoklu uyaranlar

4.    Problem Çözme

5.    Fikir Üretme

6.    Aktif Katılım

7.    Motivasyon

8.    Mücadele ve meydan okuma

9.    Doğru oranda zorluk

10. Yeni ve farklı aktiviteler

11. Doğru adaptif cevabı (Doğru Davranış) açığa çıkarma

12. Başarmak (Pekiştireç)

13. Oynayarak öğrenme

14. Kişiselleştirme-bireysel farklılıklar

15. Tam yeri ve tam zamanı

16. Düzenli tekrar

17. Vücut farkındalığının desteklenmesi

18. Beynin her iki hemisferinin de kullanılması

19. 5N1K soruları

20. Hafıza çalışmaları

21. Simgesel düşünme

22. Uyku ve dinlenme

23. Stres olmadan öğrenme

24. Doğru Beslenme

25. Tecrübe-Geçmiş bilgiler

Bu basamakların tamamını tek tek açıp yazmayı planlıyorum gelecek yazılarımda. Örnek aktivitelerin hangi basamağı ya da basamakları içerdiğini ve açıklamaları ekleyeceğim. Duyusal Bütünleme tek başına uzun sayfalar alacağı için öncelikle bu konuya ağırlık vereceğim.

Sevgiler,

Ebru Sidar 


Physical Therapist 
The University of Southern California-WPS Sensory İntegration Certified

SIPT Certified


DİĞER MAKALELER
Site içi Arama
Otizm Korkusu ile Getirdiğimiz Oğlumuz 3 Ay Sonra Konusuyordu 'Duyusal Akademi'ye geldiğimizde minik oğlumuz Sarp 2 yaşındaydı ve doktorlar otizmli olduğunu söylemişlerdi. Aldığımız seanslardan sonra 3 ay içinde oğlumuzun konuşmaya, gülmeye, bizimle oyunlar oynamaya başlaması bizim için mucize gibi bir şeydi. Ebru Hanım'a ve ekibine ne kadar teşekkür etsek az.' Sarp'ın Annesi
Kızımızın Dikkat Eksikliği Tamamen Düzeldi 'Kızım Defne 9 yaşında. Bu yaşına kadar okulda ve derslerde her zaman sorunlar yaşadı ve düzelmesi için bir çok farklı terapiye gidip ilacı bile denedik. Bundan 6 ay önce bir yakınımızın tavsiyesi ile Ebru Sidar Hanım ile tanışıp değerlendirmeye ve seanslara başladık. Kızımızın sıkıntılarının hızla düzelmesi öncelikle öğretmenlerini ve anne babası olarak bizi çok mutlu etti. Ders notlarının bile hızla yükseldiğine, daha sosyal ve mutlu bir çocuk olduğuna tanık oldum. Duyusal Akademi ekibi ile aile gibi olduk. Bize çok yardımları dokundu. Herkese çok teşekkür ederim.' Defne'nin Babası 
Sadece Çocuğumuz Değil Biz de İyileştik 'Anne baba olarak çocuğumuzun tuvalet kaçırma, öfke krizleri, uyku bozuklukları gibi sorunları ile yıllardır uğraşmaktan çok yorulmuştuk. Doktorumuzun tavsiyesi ile Duyusal Akademi'yi aradık. Ebru Hanım bize sadece duyu bütünleme terapisinin yeterli olacağını söylediğinde açıkçası inanamamıştık. Terapilerden sonra gerçekten de çocuğumuz çok değişti ve nerdeyse bütün sorunları düzeldi. Onun bu gelişimi bizim de ev içinde huzurlu olmamızı sağladı. Eşimle aramdaki sorunların çoğunun bu stresten kaynaklanmış olduğunu ve çocuğumuzdaki sıkıntılar ortadan kalkınca bizim ilişkimizin de düzeldiğini sevinerek söyleyebilirim.' 
İSTANBUL ADRES : Atatürk Mahallesi Ekincioğlu Sok No:12 Ataşehir-İSTANBUL

TEL  : 0544 232 32 62 / 0216 469 21 57

ANKARA ADRES: Alacaatlı mah. Zümrütköy sitesi 3309. Sok no:15 Çayyolu Ankara

TEL : 0552 621 10 62 / 0312 238 28 08 

E-mail : info@duyusalakademi.com