İstanbul/Ataşehir : info@duyusalakademi.com
0216 469 21 57 - 0544 232 32 62

İstanbul/Akatlar : akatlar@duyusalakademi.com
0212 302 23 28 - 0501 248 59 59

İstanbul/Bahçeşehir : bahcesehir@duyusalakademi.com
0212 608 08 04 - 0552 843 08 48

Ankara : ankara@duyusalakademi.com
0312 238 28 08 - 0552 621 10 62

İzmir : izmir@duyusalakademi.com
0232 375 62 52 - 0552 593 17 26

Çocuklar ve Filler Asla Unutmazlar...

/ 30.05.2013

 

Biz yetişkinler, bir sorunla karşılaştığımızda bunu bir süre düşünür, ona farklı açılardan bakar, seçenekleri araştırır bazen de güvendiğimiz biri ile konuşuruz. İşler yolunda gitmeyince, bu sorunu nasıl çözebileceğimizi düşünürüz.Ama çocuklar için bu iş o kadar da kolay değildir.

Oyun terapisinde de çocuklar hayal güçlerini kullanarak aynı şeyi yaparlar. Küçük bir çocuğa “ne yapıyorsun?” diye soracak olursanız, alacağınız cevap büyük ihtimalle “oyun oynuyorum”olacaktır. Dışarıya çıkan bir çocuğada aynı şekilde ''nereye gidiyorsun'' diye soracak olduğunuzda cevabı ''dışarıya çıkıyorum'' yerine ''oyun oynamaya gidiyorum'' şeklinde olacaktır..

Oyun oynamak, çocuğun yetişkinler dünyasının kurallarından koparak sadece kendi kurallarının geçerli olduğu bir alan yaratmasıdır.  Oyun terapisi çocuğun zorluklarla baş edip çözümler bulmasını ve problem çözme yeteneğini güçlendirmesini sağlar.

Çocuklar oyun terapisi ile özgüvenlerini kazanmayı,işbirliği yapmayı,başkalarına saygı duymayı,sorumluluk almayı ve sorumluluklarını yerine getirmeyi,kendini korumayı,dikkatini toplamayı,problemlerine çözüm yolu bulmayı,öfkesini doğru yönlendirmeyi,kendini doğru ifade edebilmeyi,sosyal ilişkilerini güçlendirmeyi,korkularını yenmeyi,konuşma bozukluklarını düzeltmeyi öğrenirler.

Çocuklar oyun sırasında yaşadıklarının bir parçası olarak davranışlarını etkileyen kızgınlıklarını,korkularını, üzüntülerini,hayal kırıklıklarını yeniden yaratırlar.

Oyun terapisi sürecinde çocuk olaylarla ilgili bakış açılarını,davranışlarını değiştirebilir ve başkaları ile ilişkilerinden keyif alır hale gelecektir. Bu süreçte,çocuklara duygusal sorunlarını ifade edebilmeleri için değişik çeşitte birçok oyuncak sunulur. Oyun çocuğun bilişsel,duygusal ve sosyal gelişimine yardımcı olmaktadır. Oyun terapisi ile çocuk kendi fonksiyonlarını,yeteneklerini gerçekleştirebilir, duygularını ifade eder ve yaratıcı davranışlar ortaya koyabilirler

Bu süreç içinde ebeveynler ayrıca çocuğun duygusal sorunlarına yaklaşım şekilleri ya da evde uygulanabilecek davranışsal yöntemler hakkında terapiste danışabilirler. Çocuğunuz sizinle oyun oynamak istediğinde ona eşlik etmek ne kadar zor olabilir ki?

Hatta günlük hayatın bizler sunduğu kötü sürprizleri unutmak ve bir süre için hiç bişey düşünmemek için sizce de iyi bir fırsat olmaz mı?? Çocuğunuzun büyümesi ve sağlıklı gelişmesi için beslenme,sevgi,bakım ne kadar gerekli ise oyun ve oyuncaklar da o kadar gereklidir. Oyun içten gelen ve çaba gerektiren bir uğraştır ve tüm çocuklar sadece eğlence amaçlı oynamaya cesaretlendirilmelidir.

 


 

 

DİĞER MAKALELER
Site içi Arama
Otizm Korkusu ile Getirdiğimiz Oğlumuz 3 Ay Sonra Konusuyordu 'Duyusal Akademi'ye geldiğimizde minik oğlumuz Sarp 2 yaşındaydı ve doktorlar otizmli olduğunu söylemişlerdi. Aldığımız seanslardan sonra 3 ay içinde oğlumuzun konuşmaya, gülmeye, bizimle oyunlar oynamaya başlaması bizim için mucize gibi bir şeydi. Ebru Hanım'a ve ekibine ne kadar teşekkür etsek az.' Sarp'ın Annesi
Kızımızın Dikkat Eksikliği Tamamen Düzeldi 'Kızım Defne 9 yaşında. Bu yaşına kadar okulda ve derslerde her zaman sorunlar yaşadı ve düzelmesi için bir çok farklı terapiye gidip ilacı bile denedik. Bundan 6 ay önce bir yakınımızın tavsiyesi ile Ebru Sidar Hanım ile tanışıp değerlendirmeye ve seanslara başladık. Kızımızın sıkıntılarının hızla düzelmesi öncelikle öğretmenlerini ve anne babası olarak bizi çok mutlu etti. Ders notlarının bile hızla yükseldiğine, daha sosyal ve mutlu bir çocuk olduğuna tanık oldum. Duyusal Akademi ekibi ile aile gibi olduk. Bize çok yardımları dokundu. Herkese çok teşekkür ederim.' Defne'nin Babası 
Sadece Çocuğumuz Değil Biz de İyileştik 'Anne baba olarak çocuğumuzun tuvalet kaçırma, öfke krizleri, uyku bozuklukları gibi sorunları ile yıllardır uğraşmaktan çok yorulmuştuk. Doktorumuzun tavsiyesi ile Duyusal Akademi'yi aradık. Ebru Hanım bize sadece duyu bütünleme terapisinin yeterli olacağını söylediğinde açıkçası inanamamıştık. Terapilerden sonra gerçekten de çocuğumuz çok değişti ve nerdeyse bütün sorunları düzeldi. Onun bu gelişimi bizim de ev içinde huzurlu olmamızı sağladı. Eşimle aramdaki sorunların çoğunun bu stresten kaynaklanmış olduğunu ve çocuğumuzdaki sıkıntılar ortadan kalkınca bizim ilişkimizin de düzeldiğini sevinerek söyleyebilirim.' 
İSTANBUL ADRES : Atatürk Mahallesi Ekincioğlu Sok No:12 Ataşehir-İSTANBUL

TEL  : 0544 232 32 62 / 0216 469 21 57

ANKARA ADRES: Alacaatlı mah. Zümrütköy sitesi 3309. Sok no:15 Çayyolu Ankara

TEL : 0552 621 10 62 / 0312 238 28 08 

E-mail : info@duyusalakademi.com