İstanbul/Ataşehir : info@duyusalakademi.com
0216 469 21 57 - 0544 232 32 62
İstanbul / Ataşehir Yetişkin : mefirst@duyusalakademi.com
- 0501 201 60 59
İstanbul/Akatlar : akatlar@duyusalakademi.com
0212 302 23 28 - 0501 248 59 59
İstanbul/Bahçeşehir : bahcesehir@duyusalakademi.com
0212 608 08 04 - 0552 843 08 48
Ankara : ankara@duyusalakademi.com
0312 238 28 08 - 0552 621 10 62
İzmir : izmir@duyusalakademi.com
0232 375 62 52 - 0552 593 17 26
Bursa : bursa@duyusalakademi.com
0501 232 50 16
Lifebility Online Platform :
0501 201 60 59

Somestır Tatili Başlarken..

/ 15.01.2015


  

Sömestir tatili, bayram tatili, yaz tatili olarak sıralandığında, ülkemizde okullar sık sık ve uzun tatil dönemleri yaşadığını görmekteyiz. Bu dönemleri verimli geçirmek, çocukların bu zamanlarda mutlu olmasını sağlamak çok da kolay değil. Çocuğun rahatlıkla oyun oynayacağı bir alan ve arkadaşları var ise sorunsuz bir tatil geçirme ihtimali hayli yüksektir. Ancak özellikle büyük şehirlerde yaşayan çocukların birçoğu tatil günlerini evde geçirmek zorunda kalıyorlar. Bu durum ne yazık ki hem aile hem de çocuk için gerginlik sebebi olmakta.

Çocukların var olan enerjilerini sağlıklı bir biçimde atabilmeleri için hareket etmeye, koşturup zıplamaya, oyunlar kurmaya ihtiyaçları vardır. Ev ortamında ise çocuğun tek seçeneği, televizyon veya bilgisayar. Çocuk sosyal alanlarda eğlence ve oyun arar ancak bunu evde gerçekleştiremez. O yüzden çocuğun tatili mutlaka planlanmalıdır.

Sokağa çıkabilen, bahçede oynayabilen çocuklar hayli şanslı. Ancak hem kış koşulları hem de çevre koşulları çoğu zaman yarıyıl tatilinde buna pek müsaade etmez. Böylelikle tatil başlayınca sorunlar da başlar. Bazı özel çocuklar için bu sorunlar daha büyüktür ve bu çocuklarımızın tatilleri planlanmak zorundadır. Bu özel çocukların başında dikkat eksikliği ya da hiperaktivitesi olan çocuklar gelir. Aşırı hareketli, yerinde duramayan enerjilerini kontrol edemeyen bu çocukların sabahtan akşama kadar evde kalmaları tam olarak kriz sebebidir. Çocuk kendini oyalayacak ve mutlu edecek uğraşlar bulamıyorsa sürekli olarak sorun çıkarır. Ya da en kolay yöntem olan televizyon veya bilgisayara yönelirler. Böylece internet ve televizyon bağımlılığının temelleri atılmış olur.

Peki, tatil planlanırken nelere dikkat edilmelidir?

Amacımız bizlere kıyasla oldukça enerjik ve hareketli olan çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde enerjilerini harcamalarını sağlamak olmalı.

1- Tatilinizi planlayın. Bu sizi ve çocuğunuzu son dakika sürprizlerinden alıkoyacaktır. Birlikte yapacağınız aktiviteleri ve onun tek başına yapacağı aktiviteleri belirleyin.

2- Mekanın uygunluğuna göre çocuğunuzun ev dışında bulunmasına izin verin. Arkadaşlarıyla oynaması en doğal ihtiyacı.

3- Çocuğunuzun kendisini tanımasına fırsat verin. Sürekli yetişkinlerin sorumluluğu ve kuralları ile günlük hayatini sürdüren çocuğunuz için tatil, kendini tanıması ve önceliklerini belirlemesi için çok iyi bir fırsat olacaktır.

4- Eğer çocuğunuzun dikkat eksikliği ya da hiperaktivitesi varsa, onu düzenli spor yapmaya yönlendirebilirsiniz. Bu hem sağlıklı enerji boşalımı sağlarken hem de sporun disiplininden yararlanma fırsatı vermektedir. Özellikle grup halinde yapılan faaliyetlerde çocuğun sırasını bekleme, paylaşma, sabretme becerileri gelişecektir. Çocuklar disiplin olmakta zorlandıkları için bir süre sonra sıkılıp spora gitmeyi reddedebilirler. Ancak maymun iştahlılığa prim vermemek gerekir. Hangi spora başlayacağı konusunda çocuğun da isteklerine önem verilerek karar verilmelidir. Çocuk hiç beceremediği veya mutlu olmadığı bir sporu yapmaya zorlanmamalıdır.

5- Çocuk aile büyüklerinin yanında tatilini geçirecekse anne ve baba büyüklerle konuşup, çocukların düzenini bozacak, huylarını değiştirecek davranışlardan uzak durmaları konusunda onları bilgilendirmelidir. Eğer davranış problemleri ortaya çıkacaksa çocuk hiç gönderilmemelidir.

6- Çocuğunuzu tiyatro ve sinemaya götürmenin tam zamanı.

7- Yoğun ders programları arasında sıkışmış çocuklara bir hobi edindirmek için en uygun zaman tatil aralıkları olabilir. Çocuğunuzun özel yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre birlikte ortak seçebileceğiniz hobi programları, hem sosyalleşmesi hem de keyifli vakit geçirmesi için iyi bir fırsat olabilir.

8- Okul döneminde kitap okumaya tepki gösteren çocukların aileleri için tatiller yeni bir fırsat olabilir. Okul döneminde dersler ve ödevler arasında iyice yorulan ve kitap okumaya tepki gösteren çocuk, tatilde boş zamanlarını değerlendirmek için başlayacağı hikaye kitabı okuma eylemini zamanla alışkanlığa çevirebilir.

9- Ailece kültürel faaliyetler yapmak, sergi-müze-konser gibi yerlere gitmek için tatiller harika fırsatlardır.

10- Elbette dinlenmesine fırsat verin.

 

Saygılarımla

Ebru Albayrak Sidar


 Tüm Hakları Saklıdır. Ve Ebru Albayrak Sidar'a aittir. İzinsiz çoğaltılamaz, kopyalanamaz, başka yerde yayımlanamaz

 

DİĞER MAKALELER
Site içi Arama
Oğlumuz 3 Ay Sonra Konuşmaya Başladı 'Duyusal Akademi'ye geldiğimizde minik oğlumuz Sarp 2,5 yaşındaydı ve henüz hiç konuşamıyordu.   Katıldığımız oyun ve aktivitelerden sonra 3 ay içinde oğlumuzun konuşmaya, gülmeye, bizimle oyunlar oynamaya başlaması bizim için mucize gibi bir şeydi. Ebru Hanım'a ve ekibine ne kadar teşekkür etsek az.' Sarp'ın Annesi
Kızımızın Dikkat Eksikliği Tamamen Düzeldi 'Kızım Defne 9 yaşında. Bu yaşına kadar okulda ve derslerde her zaman sorunlar yaşadı ve düzelmesi için bir çok farklı terapiye gidip ilacı bile denedik. Bundan 6 ay önce bir yakınımızın tavsiyesi ile Ebru Sidar Hanım ile tanışıp duyu bütünleme destekli oyun ve aktivitelere başladık. Kızımızın sıkıntılarının hızla düzelmesi öncelikle öğretmenlerini ve anne babası olarak bizi çok mutlu etti. Ders notlarının bile hızla yükseldiğine, daha sosyal ve mutlu bir çocuk olduğuna tanık oldum. Duyusal Akademi ekibi ile aile gibi olduk. Bize çok yardımları dokundu. Bir çocuğun sadece oyuna ihtiyaç duyabileceğini bize gösterdiler. Herkese çok teşekkür ederim.' Defne'nin Babası 
Sadece Çocuğumuz Değil Biz de İyileştik 'Anne baba olarak çocuğumuzun tuvalet kaçırma, öfke krizleri, uyku bozuklukları gibi sorunları ile yıllardır uğraşmaktan çok yorulmuştuk. Doktorumuzun tavsiyesi ile Duyusal Akademi'yi aradık. Ebru Hanım bize sadece Duyusal Akademi’deki oyun ve aktivite seanslarının yeterli olacağını söylediğinde açıkçası inanamamıştık. Aktivitelerden sonra gerçekten de çocuğumuz çok değişti ve nerdeyse bütün sorunları düzeldi. Onun bu gelişimi bizim de ev içinde huzurlu olmamızı sağladı. Eşimle aramdaki sorunların çoğunun bu stresten kaynaklanmış olduğunu ve çocuğumuzdaki sıkıntılar ortadan kalkınca bizim ilişkimizin de düzeldiğini sevinerek söyleyebilirim.' 
İSTANBUL ADRES : Atatürk Mahallesi Ekincioğlu Sok No:12 Ataşehir-İSTANBUL

TEL  : 0544 232 32 62 / 0216 469 21 57

ANKARA ADRES: Alacaatlı mah. Zümrütköy sitesi 3309. Sok no:15 Çayyolu Ankara

TEL : 0552 621 10 62 / 0312 238 28 08 

E-mail : info@duyusalakademi.com