info@duyusalakademi.com
0216 469 21 57 - 0544 232 32 62

Ergoterapi

''Ergoterapi- İs ve Ugrası Terapisi'' (Occupational Therapy-OT); çocukların günlük yasam aktivitelerinde maksimum bagımsız olmalarını hedefleyen yaklasım modelidir.Ergoterapi- Uğraşı Terapisi yaklaşımları, bilişsel fonksiyonel ve duyu- motor becerilerindeki artışı; beyin fonksiyonlarını geliştirerek meydana getirir.

Türkçe’ye ‘uğraşı’ olarak çevrilen 'occupation' kelimesi, kişinin zamanını geçirdiği uğraşı konusu üzerine yoğunlaşır. Çocukların günlük yaşamlarında, zamanlarını kapsayan uğraşıları üç temel bölümde toplayabiliriz.

Öz Bakım: Uyuma, yeme, giyinme, bakım ve tuvalet.
Aktivite: Bir şey yapmak veya bir görevi yerine getirmek için planlama ve uygulama.
Dinlence-Eğlence: İlgi alanlarında ve/ya başkasının isteği doğrultusunda dikkat durumunu ve davranışı gereksinimlerle eşleştirerek. keyif aldığı oyun ve aktvitelere başlayabilmesi ve sonlandırabilmesi.

Ergoterapist-Uğraşı Terapistleri, çocuğun oyun becerileri, okul performansı, günlük öz bakım becerileri yaşa uygun gelişim seviyesini değerlendirir ve gereksinimlerini ve önceliklerini belirliyerek uygulama planını oluşturur.

Öz bakım, oyun ve aktiviteler gibi çocukların uğraşılarını terapinin odağına yerleştirmek yoluyla gelişim sağlanır ve çocuğun kapasitesi geliştirilir.. Buna ek olarak çevreye ve/ya göreve uyum da uygulamaya dahil edildiğinde, tam bağımsızlık yolunda adım atılır ve hayat kalitesi arttırmak amaçlanır.

Ergoterapist-Uğraşı Terapistleri, çocuk gelişimi açısından bütünleyici bir kapsamda çocuğun sadece fiziksel değil aynı zamanda psikolojik durumunu, sosyal ve çevresel faktörlerin etkisini göz önünde bulundurur ve bu etkenlerin çocuğun hayatını işlevsel yönden farklı şekillerde etkileyebileceği var sayımından yola çıkar. Bu bütünsel yaklaşım, çocukların tedavi uygulamaları açısıdan vazgeçilmez niteliktedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Ve Ebru Albayrak Sidar'a aittir. İzinsiz Çoğaltılamaz, kopyalanamaz, başka yerde yayımlanamaz

ADRES : Atatürk Mahallesi Ekincioğlu Sok No:12 Ataşehir-İSTANBUL

TEL : 0544 232 32 62 / 0216 469 21 57

E-mail : info@duyusalakademi.com