İstanbul/Ataşehir : info@duyusalakademi.com
0216 469 21 57 - 0544 232 32 62
İstanbul / Ataşehir Yetişkin : mefirst@duyusalakademi.com
- 0501 201 60 59
İstanbul/Akatlar : akatlar@duyusalakademi.com
0212 302 23 28 - 0501 248 59 59
İstanbul/Bahçeşehir : bahcesehir@duyusalakademi.com
0212 608 08 04 - 0552 843 08 48
Ankara : ankara@duyusalakademi.com
0312 238 28 08 - 0552 621 10 62
İzmir : izmir@duyusalakademi.com
0232 375 62 52 - 0552 593 17 26
Bursa : bursa@duyusalakademi.com
0501 232 50 16
Lifebility Online Platform :
0501 201 60 59

'Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite’si Olan Çocuklarda Duyu Bütünleme Problemleri ve Uygun Aile Yaklaşımı

/ 27.12.2012

 

Hiperaktivite ve dikkat bozukluğu olan bir çocuğa ebeveynlik yapmak zor olabilir, özellikle de bu soruna eşlik eden duyu bütünleme problemleri varsa. Bu tarz sorunlarla baş etmeye çalışan çocuğunun sorunlarını anlamak ebevenyler için çözümün bir parçasıdır. ‘’Duyu Bütünleme Problemi’’ olan bir çocuğun çevresel faktörleri izole ederek dikkatini toplaması gerçekten çok zordur. Aile, öncelikle çocuğunun işitsel-görsel-vücut farkındalığı-hareket ve denge-koku-tat hatta dokunma alanlarında bile farklılıklar yaşıyor olabileceğini düşünmeli ve çocuğunun davranışlarını bu bakış açısı ile değerlendirmelidir.


İyi haber ise bu kaosu kontrol altına alabileceğiniz ve ebeveyn olarak daha etkin olabileceğiniz adımların olması. Ebevenler çocuğu için ihtiyacı olan terapileri aldırmanın yanı sıra, kendi uygulayacağı küçük değişikliklerle ona çok daha hızlı bir şekilde yardımcı olabilir.
Bu yardım basamaklarını şöyle sıralayabiliriz;


Çocuğunuzun Neden Böyle Olduğunu Anlamaya Çalışın
Dikkat ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuğunuz aslında sizi çıldırtmaya çalışmıyor. Bunu istemli kötü bir davranış olarak görmek yerine beyinde kısa bir devre olarak görün. Çocuğunuzun dürtülerini kontrol etmekteki yetersizliğini anlamanız size sabırlı olmanız konusunda yardım edecektir.


Kendinizi Eğitin
Ebeveyn olmak her durumda zorluklar barındırır. Dikkat ve hiperaktivite bozukluğu olan bir çocuğa ebeveynlik yapmak daha da zordur. Bu yüzden biraz ekstra yardıma ihtiyacınız olabilir. Özellikle dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu konusunda ebeveynleri eğiten bir kursa katılın, bu konuda kitaplar okuyun, uzmanlara danışın.

Hareketlerinizi Rutine Dökün
Tutarlılık dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu ailelerinde kilit noktadır, bu yüzden bir program uygulamaya dikkat edin. Aile hayatınız ne kadar tahmin edilebilir olursa çocuğunuz için bir şeyleri yoluna koymak o kadar kolay olur.


Yükü Paylaşın
Sizin zorlandığınız görevleri eşinizin yapmasına teşvik edin. Ama biriniz kötü polisi oynasa bile beklentiler, kurallar ve disiplin konusunda ortak noktada kalmaya çalışın.


DEHB Dosyası
Çocuğunuzun Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ile ilgili tıbbi kayıtlarını ve eğitim planlarını dosyalayın. Böylelikle yeni bir terapist veya öğretmenle çalışılmaya başlandığında belgeler arasında kaybolmaz çocuğunuzla ilgili belgeleri kolaylıkla verebilirsiniz.

Kağıt İşleriniz İçin Dışarıdan Yardım Alın
Eğer bir önceki öneri size çok içinden çıkılamaz gibi geliyorsa bir arkadaşınızdan yardım alın. Çocuğunuzla ilgili kağıtları arkadaşınız düzenledikten sonra tek yapmanız gereken bu düzeni devam ettirmek olacaktır.


İyi Olanı Bulun
Çocuğunuzun iyi davranışını fark etmek için ekstra efor gösterin ve çocuğunuza övün. Bu onun kendine güvenini kazandırmak için güzel bir adım olacaktır. Aynı zamanda bunu çocuğunuza kazandırmanın sizin için büyük bir başarı olduğunu unutmayın.


Mücadelenizi Seçin
Her problem aynı değildir. Size göre neyin önemli neyin önemsiz olduğuna karar verin. Küçük şeyleri görmezden gelerek kendi moralinizi yüksek tutun.


Çözümlerinizi Aktarın
DEHB’li birçok kişi gereklilikten ötürü çok önemli mücadele stratejileri geliştirir. Bu yüzden çocuğunuza çeşitli çözüm önerileri ile yaklaşın. Örneğin çocukken ve şu an sorunlarınızla nasıl mücadele ettiğinizi çocuğunuza anlatın.


Eğlenceye Vakit Ayırın
Bütün iletişiminizin problemler konusunda olmasına izin vermeyin. Beraber eğlenmeye zaman ayırın. Düzenli aralıklarla eğlenceli vakit geçirmek bir aile olarak bağlarınızın güçlenmesine yardım edecek.

 


Saygılarımla;

Duyu Bütünleme Uzmanı-Fizyoterapist Ebru Sidar

 

Tüm Hakları Saklıdır. Ve Ebru Albayrak Sidar'a aittir. İzinsiz Çoğaltılamaz, kopyalanamaz, başka yerde yayımlanamaz

 

DİĞER MAKALELER
Site içi Arama
Oğlumuz 3 Ay Sonra Konuşmaya Başladı 'Duyusal Akademi'ye geldiğimizde minik oğlumuz Sarp 2,5 yaşındaydı ve henüz hiç konuşamıyordu.   Katıldığımız oyun ve aktivitelerden sonra 3 ay içinde oğlumuzun konuşmaya, gülmeye, bizimle oyunlar oynamaya başlaması bizim için mucize gibi bir şeydi. Ebru Hanım'a ve ekibine ne kadar teşekkür etsek az.' Sarp'ın Annesi
Kızımızın Dikkat Eksikliği Tamamen Düzeldi 'Kızım Defne 9 yaşında. Bu yaşına kadar okulda ve derslerde her zaman sorunlar yaşadı ve düzelmesi için bir çok farklı terapiye gidip ilacı bile denedik. Bundan 6 ay önce bir yakınımızın tavsiyesi ile Ebru Sidar Hanım ile tanışıp duyu bütünleme destekli oyun ve aktivitelere başladık. Kızımızın sıkıntılarının hızla düzelmesi öncelikle öğretmenlerini ve anne babası olarak bizi çok mutlu etti. Ders notlarının bile hızla yükseldiğine, daha sosyal ve mutlu bir çocuk olduğuna tanık oldum. Duyusal Akademi ekibi ile aile gibi olduk. Bize çok yardımları dokundu. Bir çocuğun sadece oyuna ihtiyaç duyabileceğini bize gösterdiler. Herkese çok teşekkür ederim.' Defne'nin Babası 
Sadece Çocuğumuz Değil Biz de İyileştik 'Anne baba olarak çocuğumuzun tuvalet kaçırma, öfke krizleri, uyku bozuklukları gibi sorunları ile yıllardır uğraşmaktan çok yorulmuştuk. Doktorumuzun tavsiyesi ile Duyusal Akademi'yi aradık. Ebru Hanım bize sadece Duyusal Akademi’deki oyun ve aktivite seanslarının yeterli olacağını söylediğinde açıkçası inanamamıştık. Aktivitelerden sonra gerçekten de çocuğumuz çok değişti ve nerdeyse bütün sorunları düzeldi. Onun bu gelişimi bizim de ev içinde huzurlu olmamızı sağladı. Eşimle aramdaki sorunların çoğunun bu stresten kaynaklanmış olduğunu ve çocuğumuzdaki sıkıntılar ortadan kalkınca bizim ilişkimizin de düzeldiğini sevinerek söyleyebilirim.' 
İSTANBUL ADRES : Atatürk Mahallesi Ekincioğlu Sok No:12 Ataşehir-İSTANBUL

TEL  : 0544 232 32 62 / 0216 469 21 57

ANKARA ADRES: Alacaatlı mah. Zümrütköy sitesi 3309. Sok no:15 Çayyolu Ankara

TEL : 0552 621 10 62 / 0312 238 28 08 

E-mail : info@duyusalakademi.com