İstanbul/Ataşehir : info@duyusalakademi.com
0216 469 21 57 - 0544 232 32 62
İstanbul / Ataşehir Yetişkin : mefirst@duyusalakademi.com
- 0501 201 60 59
İstanbul/Akatlar : akatlar@duyusalakademi.com
0212 302 23 28 - 0501 248 59 59
İstanbul/Bahçeşehir : bahcesehir@duyusalakademi.com
0212 608 08 04 - 0552 843 08 48
İstanbul/Florya : florya@duyusalakademi.com
0212 663 04 04 - 0541 335 54 68
Ankara : ankara@duyusalakademi.com
0312 238 28 08 - 0552 621 10 62
İzmir : izmir@duyusalakademi.com
0232 375 62 52 - 0552 593 17 26
Bursa : bursa@duyusalakademi.com
0501 232 50 16
Lifebility Online Platform :
0501 201 60 59

Ebru Albayrak Sidar

Kurucu / Duyu Bütünleme Uzmanı / Fizyoterapist

Ebru Sidar, Evli ve 2 çocuk annesidir.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi; Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü ve University of Southern California; Ayres Sensory Integration Therapy mezunudur. 

Duyu Bütünleme Terapisi ( Ayres Sensory Integration Therapy) eğitimini Amerika, University of Southern California da tamamlamıştır ve bütün dünyada duyu bütünleme terapisi uygulayabilmek için aranan bir sertifika olan USC-WPS Ayres Sensory Integration Certificate'e sahip Türkiyedeki ilk terapist  (USC/WPS Sensory Integration Certification #3960) olan Ebru Sidar aynı zamanda Sensory Integration and Praxis Test sertifikalı bir duyu bütünleme terapistidir.

Yeditepe Üniversitesi Fizyoterapi Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışmasının ardından; 2016 yılı itibari ile, Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ergoterapi Bölümü'nde Duyu Bütünleme dersleri vermektedir.

Bilimsel çalışmaları dahilinde; İngiltere ve Türkiye'de çeşitli konferanslarda konuşmacı olmakta, çocuklarla çalışan çocuk psikiyatristi, çocuk doktoru, fizyoterapist, ergoterapist, psikolog gibi uzmanlara ve ailelere eğitim ve seminerler vermektedir. 

*     Cerahpaşa Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, 

*     Çapa Tıp Fakültesi Pediatri Anabilim Dalı, 

*     Ankara Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, 

*     Erciyes Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı,

*     Çukurova Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı

akademisyenlerinden davetler alarak, Duyu Bütünleme Terapisi ve Davranışa Duyu Bütünleme Gözlüğünden Bakmak konulu eğitimlerini bu üniversite hocalarına bizzat vermiş ve Türkiye’de çocuklara ulaşan bu kıymetli uzmanlarla duyu bütünleme alanında paylaşımlarda bulunarak bu çocukların doğru tanılanabilmesi adına ortak çalışmalar yapmıştır. 

Bilimsel ve etik yöntemler ışığında; farklı terapi yöntemlerinin, tecrübeli uzmanlar eşliğinde ihtiyacı olan bireylere uygulanması adına hizmet veren ve alanında Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası hizmet veren kuruluşu olan Duyusal Akademi'nin ve Fit And Smart Kids London'ın kurucusudur.

Kurucusu olduğu klinikler aracılığı ile Ingiltere ve Türkiye'deki desteğe ihtiyacı olan çocukların birebir terapi almasını sağlamakta, verdiği online aile eğitimleri ile de dünyanın bir çok farklı ülkesinde yaşayan çocukların gelişimine destek olmaktadır. 

Türkiye’de ilk kez 3 farklı modül ve alanında uzman ve tecrübeli 3 farklı eğitmen aracılığıyla, insan beyninin temel yapısı yol haritası edinilerek; bilimsel veriler ışığında, gelişme ve iyileşme stratejilerinin birleştirilmesi ile kişilerin multidisipliner ve bütüncül destek alabilmelerini sağlayan Self Balance Yetişkin Eğitim Programı’nın kurucusu ve Duyu Bütünleme Modulunun eğitimcisidir. Bu program aracılığıyla; duyu bütünleme problemleri nedeniyle uyku, dikkat, organizasyon, planlama, duygu regülasyonu gibi alanlarda zorlanan onlarca yetişkine destek olma şansı elde etmiştir.

Bağlanma problemleri, üstün potansiyelli çocuklar, dikkat eksikliği, yetişkinlerde duyu bütünleme ve otizm alanları spesifik uzmanlık alanlarıdır. 

Agustos 2017'de Türkiye Klinikleri Çocuk Psikiyatrisi Dergisi'nde, hem uzman hekimlerin hem de anne-babaların duyu bütünlemenin nörobiyolojisi, tedavinin incelikleri, nerelerde kullanıldığı, sinir sistemini geliştirme mekanizmaları ve birçok farklı başlık altında duyu bütünleme hakkında bilgi sahibi olabilecekleri, Türkiye'de duyu bütünleme alanında bu içerikle yazılmış; dünya bilimsel literatürüne geçecek ilk çalışma olan 'Duyu Bütünleme Terapisi' başlıklı makalesi yayınlanmıştır.

Çocuk, bebek ve yetişkinler için uygulanan çeşitli değerlendirme testleri ile ilgili aldığı eğitim ve sertifikalar ışığında, bireysel farklılıklarına uygun duyusal profil çıkarmak, ardından profile uygun gelişimsel program oluşturmak ve uygulamak konularında yetkinlik kazanmıştır ve bu konularda eğitimler vermekte, uluslararası çalışmalara katılmaktadır.

Gelişimleri sırasında çocukları, iletişimsel, davranışsal, fiziksel ve duygusal her farklı alanda eksik olan tüm yönleri ile destekleyebilmek adına bütüncül bir sistem yakalamak gerekliliğine inanmaktadır. Bu amaçla, Stanley Greanspan tarafından geliştirilmiş olan DIR Floortime eğitimlerini alarak, iletişim ve oyun becerilerini geliştirebilme; aynı zamanda tüm dünyada, özellikle otizmli çocukların eğitim ve davranış kontrolünü sağlamak için uygulanan ABA eğitimini Amerika’lı uzmanlardan alarak, davranış ve bilişsel eksikleri giderme çalışmalarına devam etmektedir.

Özellikle bebeklik döneminden itibaren tanılama ve tedavi amaçlı kullanılan ve alman terapist Bertha Bobath tarafından geliştirilmiş ve dünyada yaygın olarak bir terapi yöntemi olan, Bobath Therapy eğitimini 2008 yılında Alman eğitimci Heidi Steinbeck'den almıştır.

Amerika’nın yanı sıra, sensory integration ve occupational therapy alanlarında oldukça gelişmiş olan dünyanın farklı ülkelerinde (Avusturya, Güney Afrika, Ürdün) seans ve eğitimlere katılmış, bu ülkelerde terapilerin klinikte uygulanması ve çocukların farklı gelişimsel problemlerinin bütüncül yöntemlerle desteklenmeleri adına yapılan bilimsel çalışmalara eşlik etmiştir.

'Ustun Potansiyelli Çocuklarda Duyu Bütünleme Problemleri' ni tanılama ve tedavi etme adına, dünyada farkındalık oluşturmak amaçlı uluslararası bilimsel çalışmalara katkı sağlamış, Türkiye'deki farklı üniversite ve derneklerde çeşitli çalışmalar yapmış, Bilgi Üniversitesi ya da  Kozyatagı Kültür Merkezi gibi çeşitli platformlarda eğitim ve seminerler vermiştir.

’DUYUSAL BEYİN’’ ANLAMA VE GELİŞİMİNİ DESTEKLEME STRATEJİLERİ başlığı ile, İstanbul, Ankara, Kayseri, Adana, Antalya, Bodrum ve İzmir’de, çocuklarla çalışan doktor, psikolog, özel eğitimci, öğretmen, ergoterapist, fizyoterapist ve diğer uzmanlara ve anne babalara,;

Terapisti, eğitimcisi ya da ebeveyni oldugu cocugun ‘Duyusal Profil’ini tanimlayabilmesi,

Insan beyni ve gelisimi ile ilgili temel bilgilere hakim olmasi,

Çeşitli zamanlarda çocuklarda karşılaşılan, uyku, yemek yeme, ogrenme, dikkat, davranis, ozguven ve diğer temel gelişimsel alanlardaki problemlerinin olasi duyusal sebeplerini anlamasi,

Ve bu problemlere cozum bulabilmeleri adina;

Günlük hayatta kolaylıkla uygulanabilecek basit stratejiler eşliğinde yapılacak olan önerilerle; cocuk ve yetiskinlerin ‘DUYUSAL BEYIN’ gelişimini destekleyebilmeleri için gerekli olan donanımı kazanmalarının hedeflendiği ayrıntılı bir eğitim programı oluşturmuştur ve Türkiye ve İngiltere’deki çeşitli platformlarda bu eğitimi vermeye devam etmektedir. 

Aynı zamanda çeşitli ozel ve devlet okullarinda ogretmen ve diger egitimcilerin duyu butunleme problemleri hakkinda bilgi sahibi olmalari ve egitimcisi oldugu cocuklarda dikkat eksikligi, ogrenme bozuklugu ya da davranissal sorunlara sebep olan duyusal problemlerini ayirt etmeleri ve cesitli gelisimsel stratejiler gelistirebilmeleri icin cesitli egitim programlari vermektedir.

Fit and Smart Kids London aracılığıyla İngiltere'de duyu bütünleme adına çeşitli eğitim ve  çalışmalara devam etmekte ve bunların yanı sıra  'Yeni bir Hayat Kurmak, Göçmenlikte Adaptasyon Sürecini Kolaylaştırmak' başlığı altında, Ingiltere'de bulunan türk ailelere ve çocuklarına destek olmakta; eğitim, seminer ve danışmanlık vermektedir.

2 çocuk annesi bir çocuk terapisti olarak tecrübelerini diğer ebeveynlerle paylaşabilmek adına oluşturduğu kişisel blogu www.therapistmom.com da ve duyusal akademi blog sayfasında; çocukların gelişimini desteklemek için şahsen hazırladığı kapsamlı ev programları, gelişimsel öneriler ve bilimsel makalelerin türkçe çevirileri yayınlanmaktadır.

'Duyusal Akademi Aile Eğitim Seminerleri' bünyesinde; çocuklarını yetiştirirken ihtiyaçları olan tüm desteği alabilmeleri için ebeveynleri, alanlarında tecrübeli Profesör, Doçent gibi ünvanlara sahip uzmanlarla bir araya getirerek, bilgi alışverişinde bulunabilmeleri adına çeşitli organizasyonlar yapmaktadır.  Novada AVM Cemal Süreya Kültür Salonu'nda gerçekleştirilen 'Dünya Prematüre Günü Aile Eğitim Sempozyumu' başta olmak üzere, 'Çocuk Gelişiminde Sağlıklı Beslenme Tüyoları', Çocuk İstismarı ve Korunma Yöntemleri', 'Anne ve Babalar için Bilinçli Ebevenylik Atölye Çalışmaları', 'Çocukların Özel Yeteneklerinin Farkedilmesi ve Geliştirilmesi' gibi bir çok seminer ve eğitimin organizasyonu 'Duyusal Akademi Aile Eğitim Seminerleri' bünyesinde yapılmaktadır.

Duyu bütünleme terapisi ve occupatinal therapy (ergoterapi) alanlarında Amerika’nın saygın bir kuruluşu olan OTA Watertown (Occupatinal Therapy Assocation The Koomar Center) tarafından desteklenmiş ve danışmanlık almıştır. Bunun yanı sıra 2012 ve 2013 yıllarında bu klinikte bulunmuş, seansları pratikte gözlemleme ve oradaki uzmanlarla tanışarak bilgi paylaşımında bulunma şansı elde etmiştir. Amerika’da bulunduğu dönemde tanıştığı birçok uzman ve terapist ile görüşmelerine devam etmekte olan Ebru Albayrak Sidar, Türkiye’de ve Ingiltere’de Duyu Bütünleme Terapisi alanında farkındalık oluşması adına çeşitli çalışmalar yapmaktadır.

Aynı zamanda, Hürriyet Gazetesi’nin aile ve çocuk alanında uzmanlarından birisidir ve yazıları yayınlanmaktadır. Benzer şekilde uzmanlık yazıları birçok farklı internet sitelerinde ve çeşitli anne çocuk dergilerinde söyleşileri yayınlanmaktadır.

Down Sendromu Derneği Down Türkiye'nin danışman uzmanıdır: 

http://downturkiye.com/danisman-kadromuz

Duyu bütünleme terapisi eğitim ve sertifikaları ışığında İngiltere ve Türkiye'de çeşitli konferanslarda konuşmacı olma, çocuklarla çalışan uzmanlara ve ailelere eğitim ve seminerler verme şansı edinmiştir. Bu alanda;

 

*     Docklands Academy London’da ‘Proactive Parenthood’ aile ve uzman eğitimleri

*     ‘Sensory Intergration and Child Development’ semineri Capeesh Resraurant Canary Wharf London aile ve uzman eğitimi

*     North West Turkish Community Association organizasyonu ile ‘Sensory Integration In Child Development’ aile ve uzman eğitimi

*     The Osidge Arms London’da; ‘Sensory Integration and Brain Development’ aile ve uzman eğitimi

*     Bilgi Üniversitesi Sinema Salonu'nda 'Üstün Potansiyelli Çocuklarda Duyu Bütünleme'

*     Bilgi Üniversitesi'de 'Çocuk Beyni Mucizesi: Duygusal, Algısal ve Fiziksel Gelişimin Püf Noktaları'

*     ‘Okul Çağındaki Çocuklarda Duyu Bütünleme Problemlerini Fark Etme ve Çözüm Yolları Geliştirme’ öğretmen eğitimleri

*     Marmara Universitesi Riskli Bebeklerde Tıbbi Tanı, Takip, Fizyoterapi ve Eğitim Yaklaşımları Sempozyumu'nda 'Riskli Bebeklerde

*     Duyu Bütünleme Problemleri, Risk Faktörleri Ve Tedavisi'

*     Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi bölümü doktorlarına; 'Duyu Bütünlemenin Çocuk Sinir Sistemi Gelişimindeki Rolü'

*     MammaShow TR’de ‘Bebeklerde Duyu Bütünleme ile Gelişim’ semineri

*     Tüzyev organizasyonu ile; Çocuklarda Duyusal Farkındalığın Arttırılması ile Duygusal, Fiziksel ve Dikkat Gelişimi’

*     Caddebostan Kültür Merkezinde 'Otizm' temalı panelde, 'Duyu Bütünleme Terapisi ve Otizm' semineri

*     5. Down Sendromu Konferansında 'Down Sendromlu Çocuklarda Duyu Bütünleme Problemleri ve Çözüm Yolları'

*     İstanbul Anadolu Yakası Çocuk Hekimlerine, 'Duyu Bütünleme Terapisi'

*     Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyeleri ve Öğrencilerine 'Duyu Bütünleme Terapisi'

*     Kozyatağı Kültür Merkezi'nde 'Çocuk Beyni Mucizesi: Duygusal, Algısal ve Fiziksel Gelişimin Püf Noktaları'

*     Kozzy AVM Kültür Salonunda 'Üstün Potansiyelli Çocuklarda Duyu Bütünleme'

*     Dünya Prematüre Günü Aile Eğitim Sempozytumunda; 'Bebeklik Döneminde Çocuğun Duyusal Gelişimi ve Erken Doğan Bebeklerde Duyu Bütünleme'

*     Kadiköy Şifa Hastanesi Çocuk Hekimlerine, 'Duyusal Profil, Duyu Bütünleme ve Çocuk Gelişimi'

*     Çocuk gelişimi alanlarında çalışmakta olan Çocuk Psikiatristi, Konuşma Terapisti, Çocuk Gelişimi Uzmanı, Özel Eğitim Uzmanı ve Psikologlardan oluşan uzman grubuna;  Duyusal Profil, Duyu Bütünleme ve Çocuk Gelişimi'

*     Down Sendromu Derneği; Down Türkiye ile İstanbul, Antalya ve Ankara'da Down Sendromlu çocuk sahibi ailelere; 'Down Sendomlu Bireylerde Duyu Bütünleme Problemleri ve Tedavi '

*     Çekmeköy Milli Eğitim Müdürlüğü öğretmenlerine; 'Özel Eğtim İhtiyacı Olan Çocuklarda Sinir Sistemi Gelişimi ve Duyu Bütünleme'

*     Turkcell Global Bilgi çalışanlarına; 'Duyu Bütünleme Terapisi'

*     Çeşitli özel okul öğretmen ve velilerine ‘Okul Çağı Çocuklarında Duyu Bütünlemenin Rolü’

*     Cerahpaşa Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, 

*     Çapa Tıp Fakültesi Pediatri Anabilim Dalı, 

*     Ankara Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, 

*     Erciyes Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı,

*     Çukurova Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı

 

 

Eğitim ve Tecrübeler:

 

o   Ayres Sensory Integration Therapy - University of Southern California /WPS

o   Sensory Integration for Mental Health and Well-being (Sensory Integration Therapy for Adults) - Sensory Integration Education- United Kingdom

o   Sensory Integration and Trauma in Children -Sensory Integration Education- United Kingdom

o   Sensory Integration Intervention-Atlanta Speech School- Atlanta- America

o   Sensory Integration and Praxis Test Certification 

o   SensoryIntegration- Occupational Therapy Clinic Observation- OTA Watertown- Boston- USA

o   Sensory Integration From Interpretation to Intervention- Ibn Al Haytham Hospital -Amman- Jordan (with Arabic Occupational Therapists Regional Group)

o   Specialized Techniques for Measuring Sensory Integration-Pretoria- Gauteng- South Africa (with The Occupational Therapy Association of South Africa)

o   Healing "0D Trauma Through Sensory Integration and Occupational Therapy Treatment

o   Safe Place: An Interdisciplinary Sensory Integration and Mental Health Intervention for Children with Trauma/ Sarah Sawyer, MS, OTR/L and Marsha Raredon, OTR/L

o   The Sensory Integration Perspective-Atlanta Speech School- Atlanta- United States Of America 

o   The Sensory Connection: Body/Mind Approaches to Treatment of Mental Health Concerns / Karen M. Moore, OTR/L

o   Sensory Integration-Occupational Therapy-Clinic Observation- Akademie für Ergotherapie- Austria

o   Advances in Understanding and Treating Play from a Sensory Integrative Perspective in Children with Autism Spectrum Disorder / Heather Miller Kuhanek, PhD, OTR/L, FAOTA

o   Advances in Effectiveness of Ayres Sensory Integration® Using the Data-Driven Decision Making Model with Children with Autism Spectrum Disorder / Roseann C. Schaaf, PhD, OTR/L, FAOTA

o   Developmental Trauma Disorder and the 'Sensory Motor Arousal Regulation Treatment' (SMART) Model / Elizabeth Warner, PsyD

o   DIR Floortime Courses

- Overview of the model

- Developmental stages 

- Sensory differences

- Complete model

- Coaching child parent relationship

- Comprehensive assessment

- Review of the model

- Comprehensive intervention

- Floortime stages

- Research results

- Role of affect

- Mental health diagnoses

- Social groups

- TGFA studies

     - Closing remarks

     - Mastery test

o   Floortime Clinic Observation

o   A.B.A. Uygulama Teorileri ve Temel Prensipler- All Kids First- Nicky

o   Nicy Nukte Altıkulac (MS-BCBA-EI )

o   NDT/Bobath

o   Serebral Paralizili Çocuklarda Ortezleme ve Pelite Uygulamaları

o   Kraniosacral Terapi

o   Refleksoloji

o   GMFM ( Gross Motor Function Measure)

o   Özel Eğitime Muhtaç Çocukları Tanılama Teknikleri

o   Duyu Bütünleme Terapisi Teorik Hacettepe Universitesi

o   Duyu Bütünleme Terapisinde Değrlendirme ve Tedavi Hacettepe Üniversitesi

o   Uluslararası Otizmde Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu

o   Fizyoterapide Gelişmeler Sempozyumu

o   Pediatrik Fizyoterapi Kongresi

o   Uluslararası Otizm Kongresi

o   Otizm Spektrum Bozukluklarında Epidemiyolojk Çalışmaların İncelikleri- Prof. Dr. Young Shin Kim-Workshop

o   Otizm Spektrum Bozukluklarında Tanısal İncelikler- Prof. Dr. Bennet Leventhal-Workshop

o   Presantation Of 'Albatros'- A Center for Mentally Handicapped Aduld Persons-Catherine Druart-Caritas Fransa

 


İSTANBUL ADRES : Atatürk Mahallesi Ekincioğlu Sok No:12 Ataşehir-İSTANBUL

TEL  : 0544 232 32 62 / 0216 469 21 57

ANKARA ADRES: Alacaatlı mah. Zümrütköy sitesi 3309. Sok no:15 Çayyolu Ankara

TEL : 0552 621 10 62 / 0312 238 28 08 

E-mail : info@duyusalakademi.com