info@duyusalakademi.com
0216 469 21 57 - 0544 232 32 62

Ebru Albayrak Sidar

Duyu Bütünleme Uzmanı Fizyoterapist


Ebru Sidar, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi; Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü ve University of Southern California; Sensory Integration Therapy  mezunudur. Evli ve 2 çocuk annesidir.


Yeditepe Üniversitesi Fizyoterapi Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışmasının ardından; 2016 yılı itibari ile, Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ergoterapi Bölümü'nde Duyu Bütünleme dersleri vermektedir.


Bilimsel çalışmaları dahilinde; İngiltere ve Türkiye'de çeşitli konferanslarda konuşmacı olmaya, çocuklarla çalışan uzmanlara ve ailelere eğitim ve seminerler vermeye devam etmektedir.


Bilimsel ve etik yöntemler ışığında; farklı terapi yöntemlerinin, tecrübeli uzmanlar eşliğinde ihtiyacı olan bireylere uygulanması adına hizmet vermekte olan, Duyusal Akademi'nin ve Fit And Smart Kids London'ın kurucusudur


Kurucusu olduğu klinikler aracılığı ile dünyanın bir çok farklı ülkesinde yaşayan ailelere birebir veya online olarak danışmanlıklar vermekte, Ingiltere ve Türkiye'deki desteğe ihtiyacı olan çocukların birebir terapi almasını sağlamaktadır.


Agustos 2017'de Türkiye Klinikleri Çocuk Psikiyatrisi Dergisi'nde , hem uzman hekimlerin hem de anne-babaların duyu bütünlemenin nörobiyolojisi, tedavinin incelikleri, nerelerde kullanıldığı, sinir sistemini geliştirme mekanizmaları ve birçok farklı başlık altında duyu bütünleme hakkında bilgi sahibi olabilecekleri, Türkiye'de duyu bütünleme alanında bu içerikle yazılmış; dünya bilimsel literatürüne geçecek ilk çalışma olan 'Duyu Bütünleme Terapisi' başlıklı makalesi yayınlanmıştır.


Bağlanma problemleri, üstün potansiyelli çocuklar, dikkat eksikliği ve otizm alanları spesifik uzmanlıklarının olduğu alanlardır ve bu alanlarda çeşitli eğitim ve seminerler vermektedir.


Duyu Bütünleme Terapisi ( Sensory Integration Therapy) eğitimini Amerika, University of Southern California da tamamlamıştır ve bütün dünyada duyu bütünleme terapisi uygulayabilmek için aranan bir sertifika olan USC-WPS Sensory Integration Certificate'e sahip Türkiyedeki ilk terapisttir. (USC/WPS Sensory Integration Certification #3960)


Ebru Sidar; Sensory Integration and Praxis Test sertifikalı bir çocuk terapistidir. Çocuk, bebek ve yetişkinler için uygulanan çeşitli değerlendirme testleri ile ilgili aldığı eğitim ve sertifikalar ışığında, bireysel farklılıklarına uygun duyusal profil çıkarmak, ardından profile uygun gelişimsel program oluşturmak ve uygulamak konularında yetkinlik kazanmıştır ve bu konularda eğitimler vermekte, uluslararası çalışmalara katılmaktadır.


Gelişimleri sırasında çocukları, iletişimsel, davranışsal, fiziksel ve duygusal her farklı alanda eksik olan tüm yönleri ile destekleyebilmek adına bütüncül bir sistem yakalamak gerekliliğine inanmaktadır. Bu amaçla, Stanley Greanspan tarafından geliştirilmiş olan DIR Floortime eğitimlerini alarak, iletişim ve oyun becerilerini geliştirebilme; aynı zamanda tüm dünyada, özellikle otizmli çocukların eğitim ve davranış kontrolünü sağlamak için uygulanan ABA eğitimini Amerika’lı uzmanlardan alarak, davranış ve bilişsel eksikleri giderme çalışmalarına devam etmektedir.


Özellikle bebeklik döneminden itibaren tanılama ve tedavi amaçlı kullanılan ve alman terapist Bertha Bobath tarafından gelişitirilmiş ve dünyada yaygın olarak bir terapi yöntemi olan, Bobath Therapy eğitimini 2008 yılında Alman eğitimci Heidi Steinbeck'den almıştır.


Amerika’nın yanı sıra, sensory integration ve occupational therapy alanlarında oldukça gelişmiş olan dünyanın farklı ülkelerinde (Avusturya, Güney Afrika, Ürdün) seans ve eğitimlere katılmış, bu ülkelerde terapilerin klinikte uygulanması ve çocukların farklı gelişimsel problemlerinin bütüncül yöntemlerle desteklenmeleri adına yapılan bilimsel çalışmalara eşlik etmiştir.


'Ustun Potansiyelli Çocuklarda Duyu Bütünleme Problemleri' ni tanılama ve tedavi etme adına, dünyada farkındalık oluşturmak amaçlı uluslararası bilimsel çalışmalara katkı sağlamış, Türkiye'deki farklı üniversite ve derneklerde çeşitli çalışmalar yapmış, Bilgi Üniversitesi ya da  Kozyatagı Kültür Merkezi gibi çeşitli platformlarda eğitim ve seminerler vermiştir.


’DUYUSAL BEYİN’’ ANLAMA VE GELİŞİMİNİ DESTEKLEME STRATEJİLERİ başlığı ile, çocuklarla çalışan doktor, psikolog, özel eğitimci, öğretmen, ergoterapist, fizyoterapist ve diğer uzmanlara ve anne babalara,;

📍Terapisti, eğitimcisi ya da ebeveyni oldugu cocugun ‘Duyusal Profil’ini tanimlayabilmesi,

📍Insan beyni ve gelisimi ile ilgili temel bilgilere hakim olmasi,

📍Çeşitli zamanlarda çocuklarda karşılaşılan, uyku, yemek yeme, ogrenme, dikkat, davranis, ozguven ve diğer temel gelişimsel alanlardaki problemlerinin olasi duyusal sebeplerini anlamasi,

📍Ve bu problemlere cozum bulabilmeleri adina;

🔹Günlük hayatta kolaylıkla uygulanabilecek basit stratejiler eşliğinde yapılacak olan önerilerle; cocuk ve yetiskinlerin ‘DUYUSAL BEYIN’ gelişimini destekleyebilmeleri için gerekli olan donanımı kazanmalarının hedeflendiği ayrıntılı bir eğitim programı oluşturmuştur ve Türkiye ve İngiltere’deki çeşitli platformlarda bu eğitimi vermeye devam etmektedir. 


Aynı zamanda çeşitli ozel ve devlet okullarinda ogretmen ve diger egitimcilerin duyu butunleme problemleri hakkinda bilgi sahibi olmalari ve egitimcisi oldugu cocuklarda dikkat eksikligi, ogrenme bozuklugu ya da davranissal sorunlara sebep olan duyusal problemlerini ayirt etmeleri ve cesitli gelisimsel stratejiler gelistirebilmeleri icin cesitli egitim programlari vermektedir.


Fit and Smart Kids London aracılığıyla İngiltere'de de benzer çalışmalarına devam etmekte ve bunların yanı sıra  'Yeni bir Hayat Kurmak, Göçmenlikte Adaptasyon Sürecini Kolaylaştırmak' başlığı altında, Ingiltere'de bulunan türk ailelere ve çocuklarına destek olmakta; eğitim, seminer ve danışmanlık vermektedir.


2 çocuk annesi bir çocuk terapisti olarak tecrübelerini diğer ebeveynlerle paylaşabilmek adına oluşturduğu kişisel blogu www.therapistmom.com da ve duyusal akademi blog sayfasında; çocukların gelişimini desteklemek için şahsen hazırladığı kapsamlı ev programları, gelişimsel öneriler ve bilimsel makalelerin türkçe çevirileri yayınlanmaktadır.


İnsan beyninin temel yapısı yol haritası edinilerek; bilimsel veriler ışığında, gelişme ve iyileşme stratejilerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş multidisipliner ve bütüncül bir yetişkin eğitim programı olan Self Balance Yetişkin Gelişim Programı’nın kurucusu ve Duyu Bütünleme modulunun eğitimcisidir. 


'Duyusal Akademi Aile Eğitim Seminerleri' bünyesinde; çocuklarını yetiştirirken ihtiyaçları olan tüm desteği alabilmeleri için ebeveynleri, alanlarında tecrübeli Profesör, Doçent gibi ünvanlara sahip uzmanlarla bir araya getirerek, bilgi alışverişinde bulunabilmeleri adına çeşitli organizasyonlar yapmaktadır.  Novada AVM Cemal Süreya Kültür Salonu'nda gerçekleştirilen 'Dünya Prematüre Günü Aile Eğitim Sempozyumu' başta olmak üzere, 'Çocuk Gelişiminde Sağlıklı Beslenme Tüyoları', Çocuk İstismarı ve Korunma Yöntemleri', 'Anne ve Babalar için Bilinçli Ebevenylik Atölye Çalışmaları', 'Çocukların Özel Yeteneklerinin Farkedilmesi ve Geliştirilmesi' gibi bir çok seminer ve eğitimin organizasyonu 'Duyusal Akademi Aile Eğitim Seminerleri' bünyesinde yapılmaktadır.


Duyu bütünleme terapisi ve occupatinal therapy (ergoterapi) alanlarında Amerika’nın saygın bir kuruluşu olan OTA Watertown (Occupatinal Therapy Assocation The Koomar Center) tarafından desteklenmiş ve danışmanlık almıştır. Bunun yanı sıra 2012 ve 2013 yıllarında bu klinikte bulunmuş, seansları pratikte gözlemleme ve oradaki uzmanlarla tanışarak bilgi paylaşımında bulunma şansı elde etmiştir. Amerika’da bulunduğu dönemde tanıştığı birçok uzman ve terapist ile görüşmelerine devam etmekte olan Ebru Albayrak Sidar, Türkiye’de ve Ingiltere’de Duyu Bütünleme Terapisi alanında farkındalık oluşması adına çeşitli çalışmalar yapmaktadır.


Aynı zamanda, Hürriyet Gazetesi’nin aile ve çocuk alanında uzmanlarından birisidir ve yazıları yayınlanmaktadır. Benzer şekilde uzmanlık yazıları birçok farklı internet sitelerinde ve çeşitli anne çocuk dergilerinde söyleşileri yayınlanmaktadır.


Down Sendromu Derneği Down Türkiye'nin danışman uzmanıdır: 

http://downturkiye.com/danisman-kadromuz


Duyu bütünleme terapisi eğitim ve sertifikaları ışığında İngiltere ve Türkiye'de çeşitli konferanslarda konuşmacı olma, çocuklarla çalışan uzmanlara ve ailelere eğitim ve seminerler verme şansı edinmiştir. Bu alanda;


·        Docklands Academy London’da ‘Proactive Parenthood’ aile ve uzman eğitimleri

·        Nort West Turkish Community Association organizasyonu ile ‘Sensory Integration In Child Development’ aile ve uzman eğitimi

·        ‘Sensory Intergration and Child Development’ semineri Capeesh Resraurant Canary Wharf London aile ve uzman eğitimi

·        The Osidge Arms London’da; ‘Sensory Integration and Brain Development’ aile ve uzman eğitimi

·        Bilgi Üniversitesi Sinema Salonu'nda 'Üstün Potansiyelli Çocuklarda Duyu Bütünleme'

·        Bilgi Üniversitesi'de 'Çocuk Beyni Mucizesi: Duygusal, Algısal ve Fiziksel Gelişimin Püf Noktaları'

·        ‘Okul Çağındaki Çocuklarda Duyu Bütünleme Problemlerini Fark Etme ve Çözüm Yolları Geliştirme’ öğretmen eğitimleri

M    Marmara Universitesi Riskli Bebeklerde Tıbbi Tanı, Takip, Fizyoterapi ve Eğitim Yaklaşımları Sempozyumu'nda 'Riskli Bebeklerde

Duyu Bütünleme Problemleri, Risk Faktörleri Ve Tedavisi'

·        Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi bölümü doktorlarına; 'Duyu Bütünlemenin Çocuk Sinir Sistemi Gelişimindeki Rolü'

·        ‘Bebeklerde Duyu Bütünleme ile Gelişim’ semineri

·        Tüzyev organizasyonu ile; Çocuklarda Duyusal Farkındalığın Arttırılması ile Duygusal, Fiziksel ve Dikkat Gelişimi’

·        Caddebostan Kültür Merkezinde 'Otizm' temalı panelde, 'Duyu Bütünleme Terapisi ve Otizm' semineri

·         5. Down Sendromu Konferansında 'Down Sendromlu Çocuklarda Duyu Bütünleme Problemleri ve Çözüm Yolları'

·         İstanbul Anadolu Yakası Çocuk Hekimlerine, 'Duyu Bütünleme Terapisi'

·        Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyeleri ve Öğrencilerine 'Duyu Bütünleme Terapisi'

·        Kozyatağı Kültür Merkezi'nde 'Çocuk Beyni Mucizesi: Duygusal, Algısal ve Fiziksel Gelişimin Püf Noktaları'

·        Kozzy AVM Kültür Salonunda 'Üstün Potansiyelli Çocuklarda Duyu Bütünleme'

·        Dünya Prematüre Günü Aile Eğitim Sempozytumunda; 'Bebeklik Döneminde Çocuğun Duyusal Gelişimi ve Erken Doğan Bebeklerde Duyu Bütünleme'

·        Kadiköy Şifa Hastanesi Çocuk Hekimlerine, 'Duyusal Profil, Duyu Bütünleme ve Çocuk Gelişimi'

·        Çocuk gelişimi alanlarında çalışmakta olan Çocuk Psikiatristi, Konuşma Terapisti, Çocuk Gelişimi Uzmanı, Özel Eğitim Uzmanı ve Psikologlardan oluşan uzman grubuna;  Duyusal Profil, Duyu Bütünleme ve Çocuk Gelişimi'

·        Down Sendromu Derneği; Down Türkiye ile İstanbul, Antalya ve Ankara'da Down Sendromlu çocuk sahibi ailelere; 'Down Sendomlu Bireylerde Duyu Bütünleme Problemleri ve Tedavi '

·        Çekmeköy Milli Eğitim Müdürlüğü öğretmenlerine; 'Özel Eğtim İhtiyacı Olan Çocuklarda Sinir Sistemi Gelişimi ve Duyu Bütünleme'

·        Turkcell Global Bilgi çalışanlarına; 'Duyu Bütünleme Terapisi'

·        Çeşitli özel okul öğretmen ve velilerine ‘Okul Çağı Çocuklarında Duyu Bütünlemenin Rolü’

·        Gibi çeşitli eğitim ve seminerler vermiştir.Eğitim ve Tecrübeler:


·        Sensory Integration Intervention-Atlanta Speech School- Atlanta-Amerika

·        Sensory Integration- Occupational Therapy Clinic Observation- OTA Watertown- Boston- Amerika

·        Sensory Integration From Interpretation to Intervention- Ibn Al Haytham Hospital -Amman- Jordan (with Arabic Occupational Therapists Regional Group)

·         Specialized Techniques for Measuring Sensory Integration-Pretoria- Gauteng- South Africa (with The Occupational Therapy Association of South Africa)

·        Healing "0D Trauma Through Sensory Integration and Occupational Therapy Treatment

·        Safe Place: An Interdisciplinary Sensory Integration and Mental Health Intervention for Children with Trauma/ Sarah Sawyer, MS, OTR/L and Marsha Raredon, OTR/L

·        The Sensory Integration Perspective-Atlanta Speech School- Atlanta- Amerika

·        The Sensory Connection: Body/Mind Approaches to Treatment of Mental Health Concerns / Karen M. Moore, OTR/L

·         Sensory Integration-Occupational Therapy-Clinic Observation- Akademie für Ergotherapie- Austria

·        Advances in Understanding and Treating Play from a Sensory Integrative Perspective in Children with Autism Spectrum Disorder / Heather Miller Kuhanek, PhD, OTR/L, FAOTA

·        Advances in Effectiveness of Ayres Sensory Integration® Using the Data-Driven Decision Making Model with Children with Autism Spectrum Disorder / Roseann C. Schaaf, PhD, OTR/L, FAOTA

·        Developmental Trauma Disorder and the 'Sensory Motor Arousal Regulation Treatment' (SMART) Model / Elizabeth Warner, PsyD

·         DIR Floortime Courses

·        ·        - Overview of the model

·        ·        - Developmental stages

·        ·        - Sensory differences

·        ·        - Complete model

·        ·        - Coaching child parent relationship

·        ·        - Comprehensive assessment

·        ·        - Review of the model

·        ·        - Comprehensive intervention

·        ·        - Floortime stages

·        ·        - Research results

·        ·        - Role of affect

·        ·        - Mental health diagnoses

·        ·        - Social groups

·        ·        - TGFA studies

·        ·        - Closing remarks

·        ·        - Mastery test

·         Floortime Clinic Observation

·        A.B.A. Uygulama Teorileri ve Temel Prensipler- All Kids First- Nicky

·        Nicy Nukte Altıkulac (MS-BCBA-EI )

·        NDT/Bobath

·        Serebral Paralizili Çocuklarda Ortezleme ve Pelite Uygulamaları

·        Kraniosacral Terapi

·        Refleksoloji

·        GMFM ( Gross Motor Function Measure)

·        Özel Eğitime Muhtaç Çocukları Tanılama Teknikleri

·        Duyu Bütünleme Terapisi Teorik Hacettepe Universitesi

·        Duyu Bütünleme Terapisinde Değrlendirme ve Tedavi Hacettepe Üniversitesi

·        Uluslararası Otizmde Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu

·        Fizyoterapide Gelişmeler Sempozyumu

·        Pediatrik Fizyoterapi Kongresi

·        Uluslararası Otizm Kongresi

·        Otizm Spektrum Bozukluklarında Epidemiyolojk Çalışmaların İncelikleri- Prof. Dr. Young Shin Kim-Workshop

·        Otizm Spektrum Bozukluklarında Tanısal İncelikler- Prof. Dr. Bennet Leventhal-Workshop

·        Presantation Of 'Albatros'- A Center for Mentally Handicapped Aduld Persons-Catherine Druart-Caritas Fransa


ADRES : Atatürk Mahallesi Ekincioğlu Sok No:12 Ataşehir-İSTANBUL

TEL : 0544 232 32 62 / 0216 469 21 57

E-mail : info@duyusalakademi.com